Více o dovolené

Transylvánie patří k jedněm z nejvíce skrytých evropských skvostů. Všudypřítomné ticho, rozsáhlé lesy a pastviny pokrývající v pohoří, velké množství zvěře a jejich blízkost vykouzlují svět, který byl na dlouhou dobu zapomenut.

Východní Karpaty tvoří skalnaté hory s výškou mezi 1000 a 2000 metry, které jsou hustě protkané potoky a říčkami, zatímco borovicové lesy a pastviny nabízejí perfektní podmínky pro cval.

Jako by se zde zastavil čas… Lidé tady stále žijí a pracují ve svých farmách, jako tom bylo před 50-100 lety v jiných místech Evropy.

Výchozí od vašeho putování se nachází v Kovácspéteru v nadmořské výšce 1 375 m, poblíž soutěsky Bicaz – národního parku v pohoří Hășmaș, kde se nacházejí letní přístřešky a rekreační domy. A najdete tu i ranč vašich hostitelů, kteří v létě pořádají výlety na koni a v zimě provozují tradiční kovářský ateliér ve vesnici Sândominic.

Během tripu musíte počítat s tím, že budete tábořit ve stanech a jezdit na místních koních, kteří jsou zvyklí na místní terén a bezpečně vás všude dovezou. Koně tady žijí na pastvinách okolo Kovácspéter jako stádo po celý rok a jsou velmi odolní vůči strmému skalnatému terénu.

Ranč tvoří dřevěná horská chata se třemi malými ložnicemi, velkou jídelnou a společnou koupelnou. Budete odtud mít překrásný výhled na vrchol Hășmașul Mare (1 792 m) a na okolní lesy.

Tento trip je jako dělaný pro cestovatele dobrodruhy, kteří hledají skutečně autentický zážitek. Vychutnáte si tady klid v nedotčené divoké přírodě a odpočinete si od každodenního stresu moderní doby. V chatě není zavedená elektřina a po celou dobu tripu nebudete mít telefon ani WiFi signál. Vezměte si sebou knihu a užijte si tento jedinečný „detoxikační“ zážitek.
Číst dále

Sedmidenní jezdecký program je k dispozici od 14 června do 6 září. Minimální počet účastníků jsou 2, maximální je 7. Preferovaným dnem nástupu je neděle.

Ubytovaní budete 4 noci v kempu nebo v letní chatě v Kovácspéter (můžete si vybrat) a dvě noci v přírodě. Kempy jsou velmi moderní a vysoce kvalitně zařízené. Pro vaše pohodlí máme připravené lehké nafukovací podložky. Pro páry, rodiny nebo malé skupiny (2-3 osoby), které chtějí sdílet stan, máme k dispozici prostorné stany, pro jedince máme kupolové stany. V případě zájmu vám půjčíme spacák a pohodlnou vnitřní vložku do něj za 40 euro/osoba/6 nocí.

Kempy jsou prostorné, takže si zde každý najde místečko v případě, že bude chtít trochu soukromí.

Kemp ve Fehérmező leží v blízkosti horských pramenů, které ho zásobují vodou nezbytnou pro táborové vaření a mytí. Jestli máte silnou náturu, můžete se v některém prameni vykoupat 🙂

V okolí je řada možností na výlety i pro nejezdce.

Plná penze zahrnuje 3 jídla denně a standardní nápoje. Těšit se můžete na tradiční transylvánské pokrmy, v mnoha případech z místních surovin. Pokud jste vegetariáni nebo máte alergii na lepek, dejte nám to prosím vědět v předstihu.

Snídaně probíhají formou bufetu. Na výběr budete mít z variace salámů, klobás, zeleniny, domácích džemů, čerstvých sýrů a mléka z nedaleké farmy, domácích vajec, hub z místních lesů. Chybět nebude čaj a káva. Piknikový oběd si dáte během tripu, večeře zahrnují pokrmy místní menšiny Székely, někdy budete grilovat u otevřeného ohně.

V lesích můžete sbírat lesní plody jako maliny a borůvky či houby, které vám vaši hostitelé rádi připraví.

Během transferu z letiště nebo výletu do vesnice Bălan si budete moci nakoupit v místních prodejnách nebo prodejně Decathlon.

Terén je velmi různorodý, otevřená pole střídají horské hřbety, malebné horské vrcholy, husté lesy, strmé skály a svahy. Denní rozdíly v nadmořské výšce budou mezi  150 – 300 m, na nejvyšší vrchol vaší cesty se dostane během čtvrtého dne v pohoří Hășmaș (1792m)

Signál – během celého tripu nebudete mít žádný signál ani možnost se připojit k WiFi, takže se na tuto skutečnost připravte :).

Cena zahrnuje – ubytování, plnou penzi, kávu a čaj, jednu lahev vody denně, ježdění a návštěvu karpatské farmy

Extra konzumace – alkohol, cigarety a snack si budete moci zakoupit během cesty do Bălan. Informujte prosím svého průvodce v předstihu, že máte o nákupy zájem. Během putování nebudete mít možnost si cokoli koupit.

Program den za dnem

1 Den

Vyzvedneme vás na letišti nebo v hornické vesničce Bălan a odvezeme vás na „základnu“ vašeho tripu, na ranč rodiny Ferenczy nacházející se ve výšce 1375 metrů u hřebenu Kovácspéter. Tady se poprvé potkáte se svým koněm, postavíte stan a během večeře spolu se svým průvodcem a ostatními účastníky budete diskutovat o programu nadcházejících dnů. Přenocujete v letní chatě nebo v kempu ve stanu.

 

2 Den

Po zdravé snídani a seznámení s koňmi vás čeká nenáročná vyjížďka k prameni řeky Olt. Dozvíte se tady řadu místních legend spojených s touto řekou a napojíte koně. Odtud budete pokračovat údolím říčky Sóvető dále po dlouhé a strmé stezce skrze borovicové lesy. Na pasece Szanduj se občerstvíte jídly z místních surovin zatímco vaši koně se budou pást. Uvidíte odtud překrásné okolní hory a stezky, po kterých budete putovat v příštích dnech. Po krátkém odpočinku se vydáte dále po trase vedoucí hustými borovicovými lesy k ranči v Kovácspéter. Ve večerních hodinách na váš bude čekat teplé jídlo u ohně.

Přenocujete v letní chatě nebo ve stanu.

V sedle strávíte 3-4 hodiny, ujedete 10 km s převýšením 529 metrů.

3 Den

Po vydatné snídani se vydáte na vyjížďku po hřebenu pohoří Hăşmaş. Váš dnešní cíl bude Fehérmező, což je největší krasová náhorní plošina pohoří Hășmas a nachází se v nadmořské výšce 1 460 metrů. Hlavními lákadly cesty jsou vrcholy Meggyes (1 504 m), Ló-havas (1 677 m), Csofránka (1 508 m) a pastvina Tunzéria. Tady si vychutnáte cval na lesních cestách, loukách a širokých horských pastvinách, kde možná spatříte letní přístřešky, stáda ovcí, krav a koní. Pokud přijedete včas, možná uvidíte dojení ovcí. Jakmile dorazíte do Fehérmező, postavíte své stany a společně s ostatními si vychutnáte večeři z kotlíku nad ohništěm při západu slunce.

V sedle strávíte 3-4 hodiny, ujedete 14 km s převýšením 465 metrů.

4 Den

Dnes se vydáte směrem k vrcholu pohoří Hășmaș, na 1 792 metrů vysokou krasovou horu Nagyhagymás, odkud budete mít nádherný výhled na vesnici Ciuc, pohoří Harghita a Călimani a na skalní útes masivu Ceahlau. Odtud pojedete dále na jih k jedné z nejnavštěvovanějších turistických chat ve východních Karpatech, na Lonely Stone Hut (Cabana Piatra Singuratică v rumunštině), ležící v nadmořské výšce 1 504 metrů na úpatí skalní katedrály. Chata byla postavena v roce 1932 a je významným turistickým uzlem, protože se nachází na křižovatce turistické stezky vedoucí na vrcholky pohoří Hășmaș a pohoří Ecem. Protože je to součást národního parku Bicaz Gorges-Hășmaș, je přítupná pouze pěšky nebo na koni. Z chaty se jinou cestou vydáte zpět do tábora Fehérmező. Po návratu vás čeká večeře a přenocování ve stanu poblíž turistické chaty ve Fehérmező.

V sedle strávíte 4-5 hodin, ujedete 12 km s převýšením 650 metrů.

5 Den
Po piknikové snídani zabalíte svůj stan a rozloučíte se s krasovou krajinou pohoří Hășmaș a vydáte se zpět na ranč v Kovácspéteru. Během trailu projedete kolem masivu Veres-kő vysokého 1 589 metrů a pak sestoupíte po strmé lesní cestě podél potoka Vas do údolí toku Meggyes. Odtud už se přes menší horský hřeben budete vracet do Kovácspéteru, kde na vás bude čekat manželka vašeho hostitele s teplou večeří. Přenocujete v chatě nebo ve stanu.
V sedle strávíte 3-4 hodiny, ujedete 10 km s převýšením 730 metrů.
6 Den

Po zdravé snídani se vydáte na vyjížďku v okolí masivu Magas Bükk vysokého 1 416 m, který je součástí pohoří Giurgeu a na východě tvoří hranici malého města Gheorgheni. Terén je tady hodně rozmanitý – malé zátoky střídají borovicové a bukové lesy, hory a pastviny.
Přenocujete v chatě nebo ve stanu v kempu.

V sedle strávíte 3-4 hodiny, ujedete 13 km s převýšením 356 metrů.

7 Den

Po snídani si zabalíte věci, rozloučíte se svými hostiteli a vydáte se na cestu na letiště.

O koních

Jezdit budete na místních koních, kteří jsou velmi zdatní a zvyklí na místní členitý terén. K dispozici jsou anglická sedla a uzdy.

Průvodci mluví anglicky a německy.

Trip je vhodný pro středně pokročilé a ty jezdce, kteří se cítí komfortně ve všech třech chodech – kroku, klusu a cvalu. Důležitá je také dobrá fyzická kondice. Minimální věk je 12 let (děti pod 18 let ale musí být v doprovodu dospělých), váhový limit je max. 100kg.

Doporučujeme vám s sebou mít nepromokavé turistické boty nebo vysoké čapsy (jezdecké boty doporučujeme jen v případě, že se vám v nich dobře chodí. Někdy je terén tak členitý, že budete muset svého koně vést), kamaše, klobouk, pláštěnku, sluneční brýle, fotoaparát, oblečení odpovídající počasí, spacák, kapesní svítilnu nebo čelovou baterku, přípravky osobní hygieny. V sedlové brašně sebou můžete mít věci s maximální váhou 5 kg.

Berte prosím v potaz, že budete kempovat v nadmořské výšce 1300 – 1400 m v horách.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2020

od 21.500,- Kč osoba/7 dní/6 nocí

Cena zahrnuje

ubytování (4 noci ve stanu nebo v chatě v Kovácspéter a 2 noci kempování v přírodě bez sprchy), plná penze (3 jídla denně) + standardní nápoje

Cena nezahrnuje

letenky, transport z/na letiště, pojištění, nápoje nad rámec plné penze, ostatní aktivity

Pozorování medvědů – 35 euro/osoba

„Seznamte se s místními“ – workshop s hrnčířem – 10 euro/osoba

Komentovaná prohlídka – jezero Red Lake a soutěska Bicaz – 15 euro/osoba

Další aktivity jako túry s průvodcem, cyklistika, rybaření či návštěva památek je k dispozici na vyžádání a závisí na počtu účastníků a jejich zájmu a fyzické kondici.

Transfery

Letiště v Bukurešti – 3 700 Kč za osobu. V případě přepravy více než tří a více osob je cena 2 700 Kč. Poslední možný čas transferu v den příletu je v 16:30 (přílet do 16:00) a v den odletu nesmí být odlet dříve než ve 13:00.

Letiště v Cluj Napoca – 3 600 Kč za osobu. V případě přepravy více než tří a více osob je cena 2 600 Kč za osobu. Poslední možný čas transferu v den příletu je v 17:00 (přílet do 16:30) a v den odletu nesmí být odlet dříve než ve 12:30.

Termíny 2020

Zeptejte se svého pferdesafari týmu na aktuálnost nabídky.

06.09-12.09

Rezervovat

od 21.500,- Kč

Potřebujete poradit?

neváhejte a kontaktujte nás