Balkánský horský trail - pferdesafari

Balkánský horský trail

 Tato dobrodružná jízda vede po části slavné turistické trasy Kom-Emine  – svatý grál bulharské turistiky. Nejdelší, nejstarší a nejznámější dálková trasa Bulharska vedoucí od západu na východ země přes pohoří Stara planina

Trail nabízí divokou horskou krajinu a strmé svahy dosahující nejvyšších balkánských pastvin, které jsou v létě domovem divokých koní. Jízda, která nabízí dlouhé dny v sedle, je vhodná pro zkušené jezdce. Občas se vyskytnou i situace, kdy bude třeba na krátkou dobu (20-30 min) sesednout a vést koně – může se jednat o jízdu do kopce i z kopce, takže budete potřebovat přiměřenou fyzickou kondici. Součástí požitku z této vyjížďky je strávení času s místními lidmi poslední dva dny na stezce.

Parametry dovolené:

Cena: od 21 300 Kč

Destinace: Bulharsko

Druh ubytování: Penzion / Farma

Jezdecké schopnosti: PokročilýZkušený

Rodina / doprovod: Rodina s dětmi

Program den za dnem

1 Den

Přílet na letiště v Sofii, transfer do hotelu na přenocování. 

Dle příletu vlastní program/přehlídka města.

Sofie je městem, které vybízí k poznávání a objevování. Na rozdíl od mnohých plážových lokalit Bulharska, právě zde se můžete kochat působivou architekturou a kulturními památkamis příchutí dávné minulosti.

Tou asi největší dominantou města je určitě katedrála sv. Alexandra Něvského. Jedna z nejpozoruhodnějších památek vznikla právě na počest ruského cara Alexandra II. Navštívit musíte také Bojanský kostel, který je mimochodem od roku 1979 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato středověká památka je situována na kraji města.

Další významnou stavbou Sofie je Prezidentský palác obepínající rotundu sv. Jiřího. Prozkoumat byste měli i stavbu ze 16. století zvanou Mešita Banja Baši. Ta tak trochu souvisí s dřívější tureckou nadvládou. Za podívanou stojí staré archeologické muzeum, kde si prohlédnete byzantské památky. Nebo dáte přednost kostelu sv. Sofie. Jeho počátek vzniku je spojen se šestým stoletím.

2 Den

Přejezd ze Sofie do vesnice Goljam Izvor na Tetevenském Balkáně (1 hodina jízdy autem).

Zde se seznámíme s našimi koňmi. Osedláme koně a vydáme se  směrem na sever přes louky a smíšené bukové a dubové lesy. Vystoupáme na horu Lissets nad vesnicí, kde se nám naskytne první krásný pohled na centrální hřeben Staré planiny a město Teteven obklopené skalnatými vrcholy. Poté projdeme starým bukovým lesem, na jehož konci se nachází klášter Glozhene. Stojí na vysoké skále a otevírá se z něj ještě prostornější výhled na Podunajskou rovinu. Po prohlídce kostela a malého muzea se vydáme na cestu zpět do Golyam Izvoru po další stezce.

Přenocování v penzionu.

3 Den

Naše dnešní jízda vede jihozápadním směrem po zpočátku krátce asfaltové silnici. Poté pokračuje po polní cestě s možností klusu a cvalu. Projedeme malou opuštěnou vesničkou Slatina a pak začneme stoupat mezi kapradinami a pastvinami. Po 3,5 hodinách v sedle dojedeme do Chertigradu, kde zastavíme na oběd.

Chertigrad je starobylá pevnost postavená Thráky ve 4.-3. století před naším letopočtem. Z pevnosti toho moc nezbylo, ale místo nabízí nádherný výhled na Balkánské pohoří. Po další 1,5 hodině jízdy na jihozápad přijíždíme do vesnice Yamna. Ve vesnici Yamna necháme koně a čeká nás krátký přejezd do vesnice Lopian.

Večeře a přenocování v penzionu.

4 Den

Dnes se vydáme na hřeben Centrálního Balkánu, abychom se na další dva dny připojili k jedné z nejdelších evropských horských stezek Kom-Emine.

Přenocujeme na chatě Paskal.

5 Den

Následující dva dny strávíme jízdou Národním parkem Centrální Balkán, který nám poskytne nádherný výhled na Tráckou nížinu na jihu a Balkánské pohoří na severu.

Dobré možnosti pro dlouhé cvalovky na travnatých částech vrchoviny.

Budeme sledovat značení cesty E-3 v nadmořské výšce 1500-1900 m.

Nocleh v chatě Momina Polyana (1640 m).

6 Den

Opouštíme vysokohorskou stezku E-3 a klesáme hustými bukovými a dubovými lesy a pastvinami podél řeky Černi Vit. V některých prudších sjezdech musíme sesednout a vést koně.

Naše vyjížďka skončí brzy odpoledne ve vesnici Černi Vit (800 m), kde na nás čeká vozidlo a po krátké jízdě dojedeme do útulného městečka Teteven, kde přenocujeme.

Zbytek dne si můžeme užít u hotelového bazénu nebo při prohlídce města.

7 Den

Ráno přejezd zpět do vesnice Černi Vit, kde jsme předchozí den nechali koně.

Tento poslední den jízdy ještě jednou vystoupáme na jeden z mnoha hřebenů, odkud se naposledy podíváme na scenérie, které jsme obdivovali v uplynulém týdnu.

S koňmi a průvodci se rozloučíme ve vesnici Golyam Izvor.

Přejezd zpět do Sofie (1 hodina) na přenocování.

8 Den

Snídaně a transfer na letiště v Sofii a odlet.

O koních

Jsou místního chovu (karakačanské) spolu s východobulharskými a arabskými kříženci.

Jejich kohoutková výška se pohybuje mezi 1,40 m a 1,60 m, takže vhodného společníka na túru najdou koně všech hmotností. Koně jsou silní, mrštní a zvyklí na těžkou práci. Jejich vytrvalost a hbitost jsou výjimečné, jsou houževnatí a mimořádně jistí při překonávání skalnatých, dokonce i zasněžených hor.

Sedla: K dispozici jsou westernová a anglická sedla. Přilby a sedlové brašny poskytujeme na vyžádání.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2024

od 21 300 Kč na osobu (8dní/7nocí)

V ceně je zahrnuto

2 noci v penzionech (2 pokoje se společným WC/koupelnou), 3 noci v hotelech (1. den + 6. den + 7. den) ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, 2 noci v horských chatách (společné sociální zařízení), veškeré stravování kromě večeře 1,6 a 7 den, anglicky mluvící průvodce a místní průvodce,  tažný kůň, transfery z/na letiště v Sofii 1. den + 8. den

V ceně není zahrnuto

letenky; nápoje; večeře 1,6 a 7 den; spropitné (5 EUR na osobu a den);  fakultativní výlety (prohlídka Sofie); pojištění; osobní výdaje

Příplatek za jednolůžkový pokoj (možnost 5 nocí)

1890 Kč

Zobrazit méně informací Zobrazit více informací

Jezdecké schopnosti

Středně pokročilí jezdci, jistí v klusu a cvalu. Jezdci musí být zdatní a musí být schopni pohodlně zvládat klus a cval v otevřené krajině. Maximální velikost skupiny je 2-4 jezdců.

Věk

Minimální věk dětí na této stezce je 12 let.

Hmotnost

Maximální hmotnostní limit je 90 kg.

 

Doporučujeme vzít si vlastní jezdeckou helmu. Některé jsou k dispozici k zapůjčení, jejich velikost je omezená. 

Pokud chcete, můžete si koně ošetřit, ale sedlání není nutné, protože to provede váš průvodce.

Tip pro Vás – Vaše dovolená na koni se dá spojit s týdnem navíc na pobřeží Černého moře v Sozopolu, Nesebaru, Lozenci atd. Rádi Vám v případě zájmu poradíme.

Nezávazný rezervační formulář

Následující informace jsou nezbytné k potvrzení vaší rezervace.

Zadané osobní údaje musí být přesně tak, jak jsou uvedené v cestovním pasu. Pokud nejsou osobní údaje zadané správně, letecké společnosti, nebo cestovní kancelář může vyžadovat platbu za provedení opravy.

 

Informace o dovolené

Balkánský horský trail (Bulharsko)
od 21 300 Kč

= Omezená kapacita místa.

Ubytování a doprava

Údaje o jezdci / jezdkyni

 

Jezdecké vlastnosti

Vaše údaje neslouží jen jako potvrzení rezervace, ale především k tomu, abychom je mohli předat jezdecké farmě. Naším cílem je předem zajistit správný výběr nejlepšího koně pro Vás a abychom informovali jezdeckou farmu o Vašich jezdeckých dovednostech. Raději se trošku podceňte než přeceňte, protože chceme, abyste si dovolenou s námi maximálně užili.

 

Vaše další poznámky, které nám pomohou vybrat toho nejlepšího koníka pro Vás

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

Maximální počet dalších účastníků jsou 4 osoby. V jedné registraci tedy může být nejvýše 5 osob.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 3 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 2 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývá poslední volné místo.

 

Další jezdec / jezdkyně

Kontaktní údaje