Více o dovolené

Jízda na koni je v Karpatech velkou tradicí a klidný islandský kůň vám zajistí skvělé jezdecké zážitky. Zvlněné kopce pohoří Harghita, chladné potoky, bohatá divoká příroda a rozptýlené horské vesnice jsou skvělým prostředím pro poznávání islandského plemene nebo pro ty, kteří si chtějí relaxovat v přírodě. Islandský kůň je velmi pozorný, přátelský a klidný a potěší každého, kdo na něm jezdí. Díky tomu se budete i během dlouhých hodin v jeho sedle cítit pohodlně.

Farma se nachází v malé horské vesnici Izvoare uprostřed zalesněných kopců pohoří Harghita a je jediným místem, kde se v Rumunsku chovají islandští koně. Denní jezdecký program je velmi pestrý. Začíná hodinou „töltu“ pro začínající jezdce a pokračuje 25-40 kilometrovou jízdou po lesních cestách, až ke krásným vyhlídkovým místům, přes pastviny, husté borovicové a bukové lesy a údolími řek v pohoří Harghita.

Tempo jízdy určuje terén a přizpůsobuje se také jezdeckým schopnostem skupiny.  Několikrát budete muset svého koně vést na ruce kvůli členitému terénu.

Číst dále

Pěti denní jezdecký program je k dispozici od dubna do června a od září do října a každé roční období ho činí něčím výjimečný. Na konci března a začátkem dubna bývá země často ještě pokrytá sněhem, ze kterého vykukují sněženky a krokusy, zatímco v květnu vám vše poroste před očima. Je to období, kdy se lesy ožívají a ozývá se z nich ptačí zpěv. Konec května a červen jsou perfektní pro ty, kteří mají rádi kvetoucí divoké květiny. Překrásná pole plná narcisů jsou jednou z mnoha atrakcí regionu. Od poloviny září až do října mají jeleni říji, lesy jsou poseté houbami a listí se zabarví do úchvatných barev.

Ubytování je zajištěno v moderní a stylové lovecké chatě ležící u 400 hektarového parku s divokou zvěří, obklopeného zalesněnými lesy pohoří Harghita. Všechny pokoje mají vlastní koupelnu s ručníky, masážní sprchou, LCD televizí s DVD přehrávačem a teplými a příjemnými dekami, které vás zahřejí po dni stráveném v přírodě. V chatě je velká jídelna a společenská místnost s barem a krbem a terasou s kamny na dřevo.

Ve společných prostorech je k dispozici (zahrnuto v ceně) velká lednička s mrazákem, knihovna, turističtí průvodci, mapy a brožury, DVD na půjčení. Pro malé návštěvníky je připraveno malé hřiště postavené z přírodních materiálů.

Kromě tradičních transylvánských pokrmů si zde pochutnáte na místní zvěřině. Pokud máte nějakou speciální dietu, upozorněte nás na to v předstihu.

Každý den pro vás bude připraven bohatý snídaňový bufet s teplými a studenými pokrmy, saláty, kávou a čajem. Po cestě si v přírodě vychutnáte piknik složený z tradičních pokrmů a k večeři vás čeká tříchodové menu.

Program den za dnem

1 Den

Během odpoledne přijedete na vaše ubytování. Než přijedou všichni účastníci, budete se moci dojít podívat na koně nebo si dát sprchu a relaxovat v pokoji.

Poté se už přivítáte se všemi účastníky zájezdu a vychutnáte si večeři, během které se potkáte se svými hostiteli: Andrášem, který bude vaším průvodcem na koni a Emőke, který je správcem chaty. Po večeři se dozvíte podrobnosti k vašemu putování a budete o nich diskutovat s ostatními.

2 Den

Po zdravé snídani vás odvezeme do stájí, kde na vás bude čekat váš průvodce. Protože je velmi důležitá vaše bezpečnost, nejdříve budete mít krátkou jezdeckou lekci, abyste se seznámili s chováním islandského koně.

Dnes se vydáte do hor a budete si užívat výhledy na okolí Izvoare – tradiční pilu, park s divokými zvířaty, kde ze sedla uvidíte stáda jelenů a muflonů, malebné jezero přehrady Zetea a bývalý lovecký zámeček rumunského diktátora Nicolae Ceausescu. Během dne si dáte oběd ve formě pikniku ze surovin z místního penzionu.

Buď dnes, nebo v úterý večer se budete moci zúčastnit večerního pozorování medvědů. Je to za příplatek 35 euro na osobu a platí se v hotovosti na místě.

V sedle strávíte 5 hodin a ujedete 22 km.

3 Den

Dnes vaše jízda povede na západní straně po sopečné plošině pohoří Harghita. Smrkové lesy budou střídat rozlehlé pastviny, které během léta přecházejí pasoucí se stáda ovcí a krav. Tady budete mít hodně prostoru cválat a vyzkoušet tölt. Oběd si vychutnáte na náhorní plošině a poslechnete si příběhy vesnic v údolí pod vámi. Po obědě začnete sestupovat úzkou a hustě zalesněnou stezkou do údolí Tarnava Mica a podél vesnice Subcetate se vrátíte zpět na farmu, kde vás bude čekat tříchodová večeře.

V sedle strávíte 6 hodin a ujedete 37 km.

4 Den

Ve středu strávíte v sedle nejvíce času z celého týdne. Budete mít mnoho příležitostí ke klusu, cvalu a töltu. Nejdříve projedete vesnicí Subcetate a pak budete stoupat po strmé cestě na vrchol kopce Nyulad, kde se okolo vás budou rozprostírat louky a pastviny. Po dvou hodinách jízdy budete mít přestávku u zříceniny středověké kaple, kde vás průvodce pobaví místními starými legendami spojenými s tímto místem. Cesta bude pokračovat polem s narcisy, které vás okouzlí svou krásou a vůní. Narcisy kvetou koncem května na ploše o více než 50 hektarech.

Další zastávkou bude dřevěná rozhledna u vesnice Dealu, která stojí na 1009 m vysokém kopci Orhegy. Tady si dáte zasloužený oběd a na chvíli si odpočinete. Pak budete pokračovat v jízdě k další dominantě kraje – 22 m vysoké rozhledně „posvátné srdce Ježíše“ na vrcholu zvaném Gordon. Cestou zpět budete projíždět rozlehlými loukami, pak sestoupíte do údolí řeky Csencsed k přehradě Zetea a nakonec znovu navštívíte park s divokými zvířaty.

Večer vás čeká tříchodová večeře.

V sedle strávíte 7 hodin a ujedete 52 km.

5 Den

Po senzační a dlouhé jízdě předešlého dne se dnes vydáte na sever od farmy. Nejdříve bukovými a poté hustými borovicovými lesy budete pozvolna stoupat nad údolí řeky Izvoare. Tady si budete moci užít a trénovat tölt. Poté co dorazíte na paseku Szelesberce si dáte krátkou pauzu a poté budete pokračovat v jízdě sestupem do oblasti Sicasau. Vaši koně se občerství vodou v řece Sicasau, vy si dáte piknik na nedalekém vrcholku kopce a pak se vrátíte zpět na farmu.

Večer vás čeká tříchodová večeře.

V sedle strávíte 5 hodin a ujedete 24 km.

6 Den

Dnes se vydáte na cestu s výraznými výškovými rozdíly. Nejdříve se vydáte po trase předchozího dne, pak budete stoupat údolím říčky Rakottyas dokud nedostanete ke stezce procházející pohořím Harghita v nadmořské výšce 1600m. Během tohoto 7 kilometrového stoupání budet několik přestávek na odpočinek. Po hodině a půl jízdy přijedete do horského střediska Madaras Harghita, kde si na terase jednoho z penzionů vychutnáte teplý oběd. Po lesní cestě nazývané místními „Hadak utja“  nebo „Cesta bitev“ budete sestupovat nejdříve hustým borovicovým a poté listnatými lesy na ranč v Izvoare. Tady se rozloučíte se svým koněm a vrátíte se na ubytování, kde si užijete poslední lahodnou večeři.

Po týdnu plném nezapomenutelných dobrodružství na ně budete moci vzpomínat u kouzelného zvuku a světla táboráku.

V sedle strávíte 7 hodin a ujedete 28 km.

7 Den

Nastal čas se rozloučit s ostatními účastníky a vašimi hostiteli.

Vezměte prosím na vědomí, že výše uvedený itinetář je pouze orientační a může se měnit.

O koních

Vaši hostitelé vlastní 33 islandských koní, z nichž 25 je velmi dobře trénovaných a vhodných jak pro začínající tak pokročilé jezdce.

Islandský kůň je nízkého vzrůstu, okolo 135-140 cm a umí pět chodů – krok, klus, cval, a velmi pohodlný tölt. Kdokoli kdo jezdí anglickým nebo westernovým stylem nebude mít problém se naučit specifický tölt. Váš průvodce vás naučí, jak sedět a zvládat koně v islandském sedle (podobné anglickému) už první den. Pokud má skupina více než čtyři jezdce, pojedou s vámi dva průvodci. Díky tomu budou moci zkušenější jezdci jet rychleji.

Vycházky jsou z větší části absolvované v kroku, středně dlouhé vzdálenosti v klusu (případně töltu), krátké pasáže v cvalu.

Jezdí se na islandských sedlech a s islandskou uzdečkou.

Průvodci mluví anglicky a německy.

Trip je vhodný pro středně pokročilé jezdce a zkušenější jezdce, kteří se cítí jistě ve všech třech chodech – krok, klus a cval. Měli byste být schopní zvládnout 4-6 hodin denně v sedle a být v dobré fyzické kondici se zkušenostmi s jízdou v terénu. Minimální věk jezdce je 12 let (musí mít dospělý doprovod).

Odborné znalosti nejsou tak důležité jako dobrá fyzická zdatnost a zkušenost s jízdou v terénu. Svého koně si můžete osedlat sami. Minimální věk pro tento trip je 12 let (je nutné, aby dítě mělo doprovod) a maximální váha je 100 kg. V případě, že jste zkušený jezdec, ale překračujete váhový limit, informujte nás o tom.

Vybavení farmy – venkovní jízdárna (16 m), venkovní ovál (220 m), krytá hala (20 x 40 m)

Osobní věci budete přepravovat v sedlovém vaku vašeho koně.

Vybavení na výlety – boty s gumovou podrážkou (jezdecké boty doporučujeme pouze v případě, že se vám v nich pohodlně chodí), rajtky, chapsy, trička, košile, mikiny, sluneční brýle na šňůrce. Je povinné nosit jezdeckou helmu (v případě, že jí sebou nebudete mít, personál vám jí půjčí).  V horách může foukat vítr a být chladno a proto si vezměte nepromokavou bundu, pláštěnku a teplé oblečení. V brašnách na sedle není příliš místa, takže skutečně přemýšlejte o tom, co sebou musíte mít.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2020

od 24 200,- Kč jezdec / sdílený dvoulůžkový pokoj (7 dní/6 nocí/5 dní ježdění)

od 10 000,- Kč nejezdec / sdílený dvoulůžkový pokoj (7 dní/6 nocí)

Cena zahrnuje

Ubytování ve dvoulůžkovém pokoji a tři jídla denně (snídaně, piknikový oběd a večeře), jízda na koni s průvodcem

Cena nezahrnuje

Letenky, transfer z/na letiště, ostatní nejezdecké aktivity, nápoje nad rámec a cestovní pojištění.

Komentovaná dvouhodinová prohlídka parku v Izvoare – 7 euro

Pozorování medvědů – 35 euro

Činnosti nad rámec ježdění – tramping, jízda na kole, rybaření, výlety na sněžnicích, lyžování a další venkovní nebo poznávací aktivity s průvodcem jsou dostupné na dotázání a záleží na počtu účastníků, jejich zájmu a fyzické zdatnosti.

Co mít sebou – cestovní doklady (pojištění, letenky a pas nebo občanský průkaz), přezuvky, toaletní potřeby (opalovací krém, balzám na rty, kapesníky a léky), fotoaparát a baterie navíc

Příplatek za jednolůžkový pokoj

od 2 600,- Kč

Transfery

Cena je za osobu, zahrnuje cestu z a na letiště a platí v případě přepravy 2-3 osob. Cena se navyšuje v případě pouze jednoho pasažéra a naopak snižuje v případě více 3 pasažérů.

Izvoare a letiště Targu Mures (130 km, 2 hod.) – na letiště míří lety z Londýna Lutonu, Dortmundu, Memmingenu a Budapeště (společnost WizzAir). Cena za transfer je 2 300 Kč. Poslední možný čas transferu v den příletu je v 18:30 (přílet do 18:00) a v den odletu nesmí být odlet dříve než v 10:00.

Izvoare a letiště Sibiu (175 km, 3,5 hod.) – na letiště míří lety z Londýna Lutonu, Paříže Beauvais, Bruselu Charleoi, Dortmundu, Frankfurtu, Norimberku, Stuttgartu, Mnichova, Memmingenu, Basileje, Vídně, Milána a Madridu (společnost WizzAir). Cena za transfer je 2 600 Kč. Poslední možný čas transferu v den příletu je v 17:30 (přílet do 17:00) a v den odletu nesmí být odlet dříve než v 11:00.

Izvoare a letiště Cluj Napoca (210 km, 4 hod.)- na letiště létají letadla, ze všech hlavních evropských letišť. Cena za transfer je 3 000 Kč. Poslední možný čas transferu v den příletu je v 18:00 (přílet do 17:30) a v den odletu nesmí být odlet dříve než v 11:00.

Izvoare a letiště Otopeni Airport nedaleko Bukurešti (290 km, 4 hod.) – Otopeni je největším letištěm v Rumunsku a pravidelně na něj létají letadla z hlavních evropských letišť. Cena za transfer je 3 300 Kč. Poslední možný čas transferu v den příletu je v 16:30 (přílet do 16:00) a v den odletu nesmí být odlet dříve než ve 12:00

Termíny 2020

20.09-26.09, 11.10-17.10

Rezervovat

od 24.200,- Kč

Potřebujete poradit?

neváhejte a kontaktujte nás