Wadi Rum trail - pferdesafari

Wadi Rum trail

Snili jste někdy o tom, že se probudíte za úsvitu uprostřed nádherné pouště?  Nebo o jízdě na koni cválajícím vstříc zapadajícímu slunci na pozadí nekonečných řad písečných dun? Nyní máte tuto možnost na dosah ruky. Pojďte objevit jordánskou poušť Wadi Rum jinak, sžijte se s přírodou na koni a vychutnejte si fascinující barvy, které může nabídnout jen velkolepá poušť.

Jedinečný a neobyčejný Wadi Rum, který je zapsán na seznamu památek UNESCO, jste mohli vidět v mnoha filmech. Ale s našimi obětavými a zkušenými průvodci a samozřejmě také s našimi koňmi se skutečně doslova spojíte s naší přírodou, užijete si klid a zároveň prožijete dobrodružnou cestu plnou zážitků a zábavy.

Těšíme se, že vám na tomto kouzelném místě v Jordánsku zprostředkujeme ty nejkrásnější zážitky, o jakých jste kdy mohli snít. V rámci programu celého výletu Vás mimo trailu na koních také čeká návštěva světoznámého skalního města Petra, strávíte den při Mrtvém moři a budete mít taky čas si prohlídnout starobylé město Madaba známé svými byzantskými mozaikami.

Číst dále

Wadi Rum, známé také jako „měsíční údolí“, se nachází v jižním Jordánsku, 45 km severně od Akaby. Jelikož se jedná o chráněnou oblast, nesmíte zde lovit ani jezdit mimo vytvořené cesty.

Chráněná oblast Wadi Rum je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o 720 km2 rozmanité pouštní krajiny tvořené úzkými soutěskami, přírodními oblouky a vysokými útesy zvedajícími se z plochých písků údolí.

Wadi Rum byl kdysi nabatejskou výspou na obchodní cestě mezi Saúdskou Arábií a Petrou v století před naším letopočtem. Pouští se potuloval starobylý kočovný beduínský kmen, který zde obchodoval s Římany. K vidění jsou zde taky ruiny nabatejského chrámu. Hlavním městem Nabatejského království bylo slavné město Petra.

Nejvyšší bod Jordánska se nachází ve Wadi Rum, na vrcholu Džabal Umm ad Dami – 1840 m n. m. Všude kolem je spousta zajímavých míst. Z vrcholu je za jasného počasí vidět Saúdská Arábie a Rudé moře. Nachází se 30 km od vesnice a je dobrou volbou pro pěší túru s průvodcem.

Jabal Al Hash je také známá hora pro pěší turistiku, která vám poskytne výhled na Wadi Sabet a nachází se v oblasti Al Forah u hranic se Saúdskou Arábií.

Kaňon Chazalí je snadno prozkoumatelná úzká puklina, která se zařezává do Džabal Chazalí. Pokračuje asi 150 metrů a na obou stranách podél cesty můžete vidět dobře zachovalé nápisy a petroglyfy, které vytvořili starověcí lidé.

Lawrencův pramen a Lawrencův dům nesou jméno po britském důstojníkovi Thomasi Edwardu Lawrencovi, který sem přišel během arabského povstání v letech 1916-1918.

Samotnou vesnici tvoří přibližně 1500 lidí, kteří jsou potomky nomádských kmenů. Většina z nich se nyní usadila v domech ve vesnici, aby jejich děti mohly chodit do školy.

V okolí vesnice se nachází 6 pramenů. Tyto prameny slouží k napájení zeleninových zahrad a k udržování vody pro ovce, kozy a velbloudy.

Parametry dovolené:

Cena: od 47 200 Kč

K dispozici je kratší nebo dlouhý trail program. Cena kratšího je 47 200 Kč a dlouhého 54 900 Kč.

Popis kratšího trailu nájdete v Informacích níže.

 

Destinace: Asie a Austrálie

Druh ubytování: Je mi to jednoLodge / Usedlost

Jezdecké schopnosti: PokročilýZkušený

Program den za dnem

1 Den

Vyzvednutí hostů řidičem na letišti v Ammánu,  transport do hotelu v Madabě.

Madaba je město staré přes 4500 let a jeho paláce a staré domy dnes slouží jako muzea, která poskytují živý obraz především byzantského a umajlovského umění. Město po celém světě proslavily především nádherné byzantské mozaiky, jimiž jsou vyzdobeny místní kostely. Nejznámější je ukryta v kostele sv. Jiří (ten je v dnešní podobě po přestavbě v roce 1884), a je jí světově proslulá mozaiková mapa s vyobrazením Svaté země s okolím z roku 560 n. l. Mapa se původně skládala z cca dvou miliónů kamínků a měla rozměr 25×6 metrů, dodnes se však dochovala pouze jedna třetina. Je na ní zobrazen Nil, Sinaj, Jeruzalém včetně chrámu Božího hrobu, řeka Jordán, Mrtvé moře, Turecko a Středozemní moře. Madaba je známá svými byzantskými mozaikami.

Na přání Vám můžeme doporučit několik pěkných míst k večeři.

2 Den

Brzy ráno po snídani transport do Petry a budete mít celý den na prohlídku tohoto města – světoznámého archeologického naleziště. Přenocování v útulném hotelu v Petře.

Petra je skalní město a archeologické naleziště, od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. 

Město původně vzniklo jako pohřebiště v dokonale krytém místě, kde se setkávají tři údolí. Město bylo založeno pravděpodobně mezi 3. stoletím př. n. l. a 1. stoletím n. l. V tuto dobu zde žili Nabatejci a Petra se stala hlavním městem jejich království. Všechny stavby byly vytesány do pískovce. Město dosáhlo největšího rozkvětu a významu kolem roku 62 př. n. l., kdy tu žilo kolem třiceti tisíc lidí. Petru opustili poslední obyvatelé po druhém ničivém zemětřesení v 6. století n. l. Údolí upadalo postupně v zapomnění. Stala se tajemstvím místních beduínů, kteří existenci skalního města pečlivě skrývali před světem. Prvním Evropanem (od dob křižáckých výprav), jenž spatřil Královskou hrobku v Petře, byl roku 1812 švýcarský badatel a cestovatel,  který cestoval ze Sýrie do Egypta v přestrojení za Araba.

Přenocování v útulném hotelu v Petře.

3 Den

Transport do Wadi Rum a setkáte se s týmem, který Vás bude doprovázet na koních.

Vyjížďka začíná ve vesnici Wadi Rum, odkud se vydáte k písečné duně, abyste se dostali k Khazali kaňonu kde poobědváte.

Po obědě se vydáte průsmykem k tzv. Lawrence House (Lawrencův dům ve Wadi Rum se tak jmenuje proto, že zde údajně TE Lawrence během svého pobytu v poušti přespával. Ve skutečnosti má však toto místo mnohem starší historii než jeho jmenovec. Britský generál, který sjednotil arabské kmeny v boji proti Osmanské říši, se v této stavbě měl ukrývat kolem roku 1917. Samotný dům však byl postaven na již existující stavbě, kterou před více než dvěma tisíci lety vybudovali Nabatejci. Stavba sloužila jako stanice pro projíždějící karavany. Beduíni proto mají pro toto místo jiný název, který se překládá jako „Malý palác“. Ať už použijete jakýkoli název, je zřejmé, že se jedná o místo opředené historií, které dodnes fascinuje lidi.)

Dále budete mít možnost si prohlédnout starobylé nápisy v lokalitě Anfashieh (Při bližším zkoumání těchto starých petroglyfů je těžké uvěřit, že některé z rytin na lokalitě  vznikly před dvěma tisíci lety. Obrazce vyryté do skály připomínají jednoduché dětské kresby – postavy s dokonale kulatými hlavami, tyčovitýma rukama a trojúhelníkovým trupem; velbloudi s hubenými krky a přehnanými hrby pochodující v dvourozměrném průvodu růžovým kamenem. Jsou pozoruhodně zachovalé, kus historie zachycený a zmrazený v čase.).

Přespíte v poušti obklopeni hvězdami ve stanu, nebo (pro odvážnější) můžete můžete strávit noc venku a usínat při počítání padajících hvězd.

4 Den

Po dobré snídani pojedete do kaňonu Burrah a projedete ním s koňmi, což trvá asi 1 hodinu.

Po průjezdu kaňonem se vydáte k tzv. Mushroom Stone, kde si můžete udělat pěkné fotografie a poobědvat v této oblasti. Mushroom Stone („Houbový kámen“) se směle tyčí proti plochému písečnému údolí, které ji obklopuje. Oblíbená fotografická příležitost návštěvníků Wadi Rum. Zaoblená hlava je posazena na vrcholu kamenného kmene. Její zvláštní útvar je zcela přirozený. V průběhu staletí působení větru a deště měkčí vrstvy sedimentárních hornin u základny struktury erodovaly mnohem rychleji než zpevněná vrstva nad ní. Toto místo znamená i něco jiného než úžasnou příležitost k fotografování. Poskytuje také chráněné místo, kde můžete najít únik od pouštního horka. V minulých dobách to sem přitahovalo beduínské pastevce.

Po obědě se vydáte k skalnímu mostu Burdah, kde si opět můžete pořídit pěkné fotografie. Skalní most Burdah je jedním z nejoblíbenějších skalních mostů v poušti Wadi Rum. Skalní most se nachází na severním hřebeni a měří 35 metrů. Je považován za jeden z nejvyšších skalních mostů na světě. Je to rozhodně jedno z nejpozoruhodnějších míst v poušti.

Po prohlídce pojedete na koních ještě hodinu, abyste dojeli na místo, kde dnes přenocujete.

5 Den

Dnes po snídani projdete malým kaňonem a vydáte se ke slavnému oblouku ve Wadi Rum, Umm Fruth Arch.

Při pohledu ze země na skalní most Um Frouth je nemožné nevycházet z úžasu nad touto impozantní „stavbou“, masivní kamennou deskou balancující mezi dvěma vysokými vrcholy. Na vrchol je to trochu náročný výstup po hladkém svahu a po skalnaté hraně, ale jakmile se na něj dostanete, výhled je ještě působivější než zdola. Nechte svůj fotoaparát u někoho na zemi a požádejte ho, aby vás vyfotil se siluetou na pozadí nekonečné oblohy.

Oběd bude poblíž Um Mugur. Um Mugur je hora ve Wadi Rum, která je na okraji červené a bílé pouště. Mugur je arabské slovo, které znamená pánev a označuje propadliny, které pokrývají skalní útvar. Některé z přírodních pánví jsou dostatečně velké na to, aby se do nich vešel člověk. Místo není známou turistickou atrakcí, nabízí však skvělý výhled na západ slunce nad Wadi Sabet. Od tohoto dne bude jízda probíhat v bílé poušti, což je méně frekventovaná turistická oblast.

Odpoledne přejedete kaňon Nqura a přespíte v údolí zvaném Sabet Valley. Odtud uvidíte nejvyšší horu Jordánska Um Ad Dami.

6 Den

Dnes vás čeká projížďka bílou pouští s krásnou krajinou. Budete se pohybovat mezi údolím Sabet a údolím Sweibet. Wadi Sabet je hlavní údolí v bílé poušti Wadi Rum. Je to široké údolí, které se táhne na východ a západ a poskytuje pěkné výhledy při východu a západu slunce. Je málo osídlené, protože po celý den neposkytuje žádný stín, a je tak jednou z oblastí nejméně ovlivněných lidskou činností. Na rozdíl od severní červené pouště zde nejsou vysoké skály, přesto se zde po celé délce údolí nachází řada zajímavých pískovcových útvarů.

Poobědváte zde.

Postupně se vrátíte se zpět do červené pouště, kde se můžete kochat sopečnými kamennými horami.

Přespíte ve stanech na rozhraní bílé a červené pouště na nádherným místě.

7 Den

Projedete kaňonem a poobědváte v přírodě.

Po obědě se vydáte ke tzv. kravskému kameni, dalšímu krásnému geologickému útvaru v Wabi Rum. Pak už cesta do Aliho tábora s názvem Wadi Rum Travel Camp, kde máte možnost se osprchovat a vyspíte se v beduínských stanech.

8 Den

Poslední den jízdy v poušti pojedete k prameni/oáze Jebel Al Qatar a poobědváte ve vesnici Wadi Rum. Po obědě přejedete do Akaby kde taky přespíte.

Přímořské město Akaba je pravděpodobně nejznámější a je považováno za hřiště pro bohaté a slavné obyvatele Blízkého východu díky svým bohatým letoviskům, rozlehlým plážím, rušnému nočnímu životu a přístavům, kde na hosty čekají řady luxusních jachet, aby je odvezly do Rudého moře.

9 Den

Přejezd z Akaby na celodenní výlet k Mrtvému moři.

Mrtvé moře jsou unikátní přírodní lázně. Nachází se 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na planetě. Díky vysoké koncentraci soli a minerálů má tak hustou vodu, že člověka nadnáší. Můžete to sami vyzkoušet!

Nocleh v Madabě.

10 Den

Po snídani transport z Madaby na letiště v Ammánu.

O koních

Jak jinak, v Jordánsku pro vás máme připravené arabské plnokrevníky. Vyznačují se houževnatostí, vytrvalostí a přitom jsou snadno ovladatelní.

Majitelka se také věnuje takzvanému Natural Horsemanship a všechny koně pravidelně trénuje.

Anglická sedla a uzdečky.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2024

od 47 200 Kč na osobu (8 dní/7 nocí)  – Kratší trail (detailní program v časti „Informace“ níže)

od 54 900 Kč na osobu (10dní/9nocí) – Dlouhý trail

V ceně je zahrnuto

Všechny výše popsané transfery, ubytování (hotely a stany), večeře 3. den, od 4. do 9. dne plná penze, voda, čaj a nealkoholické nápoje

V ceně není zahrnuto

tzv. „Jordánský pas“ alternativa vstupního víza vč. vstupů na památky, detaily zde , stravování 1., 2. a 10. den, pojištění, spropitné, letenky

Zobrazit méně informací Zobrazit více informací

Verze kratší trail

Den 1 : Přílet na letiště v Ammánu – transfer do Petry – večeře + nocleh v Petře.

Den 2 : Petra + nocleh v Petře (snídaně)

Den 3 : Přejezd do Wadi Rum + projížďka na koni (snídaně + oběd + večeře)

Den 4 : Jízda na koni (B+L+D)

Den 5 : Jízda na koni (B+L+D

Den 6 : Jízda na koni a přenocování v Aliho táboře (B+L+D)

Den 7 : Přejezd k Mrtvému moři a oběd + nocleh v Madabě

Den 8 : Transfer na letiště v Ammánu

V ceně je zahrnuto

Všechny výše popsané transfery, ubytování (hotely a stany), 2. den snídaně, od 3. do 6. dne plná penze, voda, čaj a nealkoholické nápoje

V ceně není zahrnuto

tzv. „Jordánský pas“ alternativa vstupního víza vč. vstupů na památky, detaily zde , stravování 1-2. a 7-8. den, pojištění, spropitné, letenky

 

Maximální váha 85kg (pokud je někdo těžší, můžeme najít silnějšího koně, ale maximálně 95kg)

Co zabalit

Přilby jsou povinné, sluneční krém + balzám na rty, spací pytel, cyklistické šortky, jezdecké rukavice, druhý pár jezdeckých kalhot,

Zkušenosti s jízdou na koni

musíte umět ovládat koně ve 3 chodech (krok, klus a cval v terénu/otevřené přírodě)

Ubytování 

Nocleh v Madabě, Petře a Akabě jsou 3* hotely.

Nocleh ve Wadi Rum je pod hvězdami nebo v  stanech, poslední noc je v Aliho táboře v typických beduínských stanech se základním komfortem, jako jsou postele, deky, polštáře a společné sprchy/záchody. Pokud lidé chtějí stan s vlastní koupelnou, je to možné v Aliho bratrském táboře, ale je zde příplatek 480 Kč.

Poskytujeme matrace a deku navíc, ale doporučujeme vzít si spacák.

Podnebí

Podzim a jaro jsou ideální dobou pro návštěvu Wadi Rum. V říjnu je průměrně 26°/14° a v listopadu 20°/8°. V březnu 20°/7° a v dubnu 24°/11°, v květnu 28°/18°.

Fauna

V jordánské poušti můžete pozorovat zvířata, jako jsou lišky, ježci, ptáci a slavný pouštní oryx, který je národním zvířetem.

Nejznámějším jordánským ptákem je růžkatka sinajská, která je národním ptákem Jordánska a lze ji pozorovat v poušti. Národním ptákem je proto, že je růžový a reprezentuje červené růžové město Petra.

Jídlo, které můžete v Jordánsku zažít.

Národním jídlem Jordánska je mansaf, který se připravuje z rýže a masa (většinou jehněčího, ale pro turisty se připravuje s kuřecím) s jogurtovou omáčkou.

Maqluba (doslovný překlad „hore nohama“) se připravuje z rýže, masa a smažené zeleniny a při podávání se z hrnce vyklopí vzhůru nohama na talíř. Je to velmi chutné jídlo.

Zarb je beduínské barbecue. Jídlo se uloží do kovových stojanů a vloží se do země s žhavým uhlím a přikryje se dekou. Toto jídlo podáváme nejčastěji, když u nás přenocujete.

Šrak je tradiční beduínský tenký plochý chléb oblíbený v celém Jordánsku a regionu.

Minimální věk
Minimální věk pro tuto jízdu je 18 let.

Hmotnost
Váhový limit pro tuto jízdu je 85 kg.

Délka jízdy
Vyjížďky obvykle trvají 1-2 hodiny dopoledne a 2-3 hodiny odpoledne.

Velikost jezdecké skupiny
Minimálně 2 osoby plus průvodce.

Terén/krajina/zvířata
Krajina vznikla přibližně před 30 miliony let. Geologické zlomy vytvořily Velkou příkopovou propadlinu, která kromě Wadi Rum zahrnuje i Jordánskou příkopovou propadlinu, Akabský záliv a Rudé moře. Vlivem eroze se červený pískovec, který stojí na podkladu z šedého čediče nebo žuly, vytesal do bizarních tvarů, které jsou dnes k videní. Díky poměrně četným vodním zdrojům zde bylo možné kočovné osídlení již od doby kamenné. Celé západní Jordánsko leží v seizmicky aktivní zóně, takže se zde mohou vyskytovat zemětřesení.

Podnebí
Převážně se jedná o kamenitou a písečnou poušť, ostatní části jsou polopouští. Pokud prší, tak pouze od října do března, přičemž nejvlhčí je leden, kdy spadne asi 50 mm srážek. V zimě mohou teploty v noci klesat v průměru těsně nad 0 °C a v létě přes den stoupat v průměru na 37 °C.

Příjezd/odjezd
Let na letiště v Ammánu a transfer do hotelu.

Nezávazný rezervační formulář

Následující informace jsou nezbytné k potvrzení vaší rezervace.

Zadané osobní údaje musí být přesně tak, jak jsou uvedené v cestovním pasu. Pokud nejsou osobní údaje zadané správně, letecké společnosti, nebo cestovní kancelář může vyžadovat platbu za provedení opravy.

 

Informace o dovolené

Wadi Rum trail (Asie a Austrálie)
od 47 200 Kč

= Omezená kapacita místa.

Ubytování a doprava

Údaje o jezdci / jezdkyni

 

Jezdecké vlastnosti

Vaše údaje neslouží jen jako potvrzení rezervace, ale především k tomu, abychom je mohli předat jezdecké farmě. Naším cílem je předem zajistit správný výběr nejlepšího koně pro Vás a abychom informovali jezdeckou farmu o Vašich jezdeckých dovednostech. Raději se trošku podceňte než přeceňte, protože chceme, abyste si dovolenou s námi maximálně užili.

 

Vaše další poznámky, které nám pomohou vybrat toho nejlepšího koníka pro Vás

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

Maximální počet dalších účastníků jsou 4 osoby. V jedné registraci tedy může být nejvýše 5 osob.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 3 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 2 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývá poslední volné místo.

 

Další jezdec / jezdkyně

Kontaktní údaje