Tato jízda vede po stopách ilirského krále Skerdilajda, který před 2300 lety dobýval Kaonii. Poznejte nedotčenou přírodu, pestré kulturní dědictví, přívětivé lidi a projeďte se na spolehlivých, silných koních. Projíždějte rozmanitou krajinou kombinující horská stoupání, prudké sjezdy a výjezdy do kopce, přejezdy řek, lesy a mořské pobřeží. Najdete zde starobylé zříceniny, hrady, kostely a kláštery, které sousedí s bunkry a vojenskou infrastrukturou z komunistické minulosti. Během tohoto období izolace a militarizace vybudovali komunističtí představitelé přibližně 750 000 obranných bunkrů pro případ útoku západních „nepřátel“.
Jedná se o jízdu po horských stezkách, při které se každý den jezdí přibližně 5-6 hodin a trochu se jde pěšky. Koně jsou malí, ale velmi statní a jistí kříženci arabů a tarpanů. Účast na této stezce vám umožní poznat pravou Albánii s nejlepší místní kuchyní, historií a pohostinností. Každý večer budete ubytováni v místních nebo rodinných penzionech, kde vám hostitelské rodiny poskytnou vynikající místní jídlo a u večeře si všichni rádi popovídají. Většina jídel je domácí výroby, zatímco ovoce, zelenina a maso pocházejí z místních zahrad a farem.
Od května do začátku října si můžete ve dvou dnech stezky užít koupání v moři (bez koní).
Cena: od 34 400 Kč
Destinace: Albánie
Druh ubytování: Je mi to jedno, Penzion / Farma
Jezdecké schopnosti: Pokročilý, Zkušený
Rodina / doprovod: Rodina s dětmi
Naplánujte si přílet na letiště v Tiraně tak, abyste přiletěli nejlépe ráno, nejpozději však ve 14.30 hodin – zbyde vám tak čas na transfer a na návštěvu města Gjirokastra. Cesta do Gjirokastry zabere přibližně 3 hodiny.
Ubytujete se v hotelu, který se nachází 10 minut chůze od centra historické Gjirokastry.Před večeří se můžete projít po historickém městě a starém bazaru. Jezdci mohou také navštívit dům Envera Hodži, Gjirokastřský hrad, kostel na Starém bazaru, mešitu na Bazaru a dům Skenduli představující ideální ukázku tradičního života v Gjirokastře.
Večeře bude podávána v tradiční restauraci. Během večeře s vámi budou moci vaši průvodci hovořit o trase: případných požadavcích či potřebách, radách a věcech, které je dobré znát. Doporučujeme, abyste si před večeří zakoupili mapu oblasti, abyste se dobře orientovali v trase.
Vyjedete z naší stáje, která se nachází 15 minut jízdy od Gjirokastry, v nadmořské výšce 360 m. Budete překvapeni, jak se tento horský ekosystém náhle mění. Vyjížďka směřuje nejprve údolími, která nabízejí dlouhé sjezdy, a poté překonává řeku Drino. Po zbytek dne pojedeme kopcovitým terénem, malými říčkami, borovými lesy, strmými sjezdy a výjezdy.
Na oběd bude připraven domácí piknik v klášteře Cepo. Můžeme navštívit klášter, který je významným pravoslavným kultovním objektem a má jeden z nejstrategičtějších výhledů na údolí Drinos. Nachází se na historickém měřítku a zařezává se do skalnatého svahu na severní straně „Široké hory“. Z bývalého klášterního komplexu dnes zbyly pouze „dva objekty“: bazilika s kopulí a desítky bývalých penzionů, které po staletí hostily pocestné. Po obědě sjedeme dolů k řece Kardhiq. V této oblasti je k vidění několik opravdu zajímavých věcí, například sloupové skály „Bohové světla“ a další přírodní památky- ty mají specifické tvary sloupů nebo sloupků vysokých 3-4 m, které se liší už z dálky.
Dnešní jízda končí asi po 5-6 hodinách ve vesnici Fushbardha, jednom z nejvýznamnějších center oblasti Laberia. Labërijská práva pocházejí z dávných dob, v život je uvedl Julie Pope, která žil v XI. století. Během normanského vpádu v roce 1081 je popisován jako kněz a starosta Kurveleše.
Večer a noc strávíte ve vesnickém domě, kde si pochutnáte na tradičních domácích jídlech a nápojích.
Po tradiční snídani v rodinném domě se připravíme na velmi dlouhý den na koni (až 8 hodin).
Naše jízda povede po stopách armády krále Skerdilajda, která prošla „Skalní šíjí“ přibližně před 2 300 lety. Poprvé je král Skerdilajd zmiňován jako velitel 5 000 vojáků vyslaných královnou Teutou v roce 230 př. n. l. proti Epiru. Byl nejmladším bratrem krále Agrona a jedním z hlavních stoupenců královny Teuty. Vedl invazní vojsko v roce 230 př. n. l. do hlavního města Epiru Fóniky (Finiq). Král Skerdilajd hrál rozhodující roli v Teutiných plánech na vytvoření jadranské fronty proti Římu. Stezka kombinuje krásné lesy, „horolezectví“, skalnatou krajinu a ruiny starověkých civilizací.
Bašské kameny, jeskyně Dhespina, skála Kaze, Údolí Cheries, Křivý potok, potok Shameti, Trullasova šíje a Derrasova díra jsou některé z místních pamětihodností na dnešní trase.
Přestávku na oběd si uděláme v horském údolí obklopeném malým dubovým lesíkem. Pokračujeme přes pohoří Borsh směrem k další vesnici. Krajina celého dne nabízí obrazy divoké nedotčené přírody. Květiny, staré stromy, potoky s vodními pastýři, stovky koz, ovcí a krav budou součástí tohoto jezdeckého zážitku. Připravte se na to, že během dne ujdete kolem 1 hodiny 30 minut po náročných stezkách a strmých sjezdech. Pro dnešní den doporučujeme dobrou horskou turistickou obuv.
Pozdě odpoledne dorazíme do rodinného domu a pochutnáme si na tradičním jídle bohatém na olivový olej. Víno, rakije a horský čaj Vám po náročném, ale krásnem dni, přijde vhod.
Po tradiční snídani s rodinou pastýře začneme kratší, ale velmi příjemný den na koni. Nejprve navštívíme hrad Borš (v historii známý jako Sopotský hrad), který se nachází na kopci v obci Borš v nadmořské výšce 500 m a pochází asi ze IV-III. století př. n. l. Jeho povrch je skalnatý. V Byzantské říši jej císař Justinián v letech 527-565 zařadil na seznam opevnění. Sopoty se připomínají v roce 1142 na památku Anny Komnenes, dcery byzantského císaře Alexia I. Komnenaje. V roce 1266 byly Sopoty v moci Francouzů Karla I. Ažuina, poté pod německou jurisdikcí a později dlouho pod Benátskou republikou. Ve středověku byla upravena pro vojenskou posádku a v době Ali paši se plně ujala opevnění. Mešitu na hradě nechal postavit Haxhi Bendo, jeden ze stoupenců Aliho paši.
Po prohlídce zříceniny hradu se vydáme na tříhodinovou jízdu z Borše a pojedeme po staré silnici podél pobřeží. V horní části silnice jsou všude vysázeny olivovníky, pomeranče, citrony, citrusy a grapefruity. Podél pobřeží staré rybářské vesnice Piqeras zůstalo mnoho obranných bunkrů.
Ve vesnici zastavíme jízdu na oběd na terase hostitelského domu. Po obědě pojedeme k moři, kde strávíme odpoledne koupáním, opalováním a procházkami. V
rátíme se zpět na večeři a pochutnáme si na mořských plodech, místním speciálním sýru a salátu. K jídlu vám nabídneme domácí rakii a víno.
Dnes ráno si vychutnáme snídani na terase s krásným výhledem na Jónské moře. Můžete si pochutnat na tradičním pobřežním byreku (sýrovém koláči) a sušenkách, másle, čerstvém mléku a medu.
Dnes se vydáme dolů k moři přes olivové terasy na pláž Bunec. Znovu vyjedeme do vesnice Lukove a náročnou krajinou opět sjedeme k moři.
Dojedeme na pláž Shpella na oběd, který nám uvaří malá restaurace. Součástí zastávky na oběd je možnost koupání a několikahodinového odpočinku. Později budeme pokračovat tak, že nejprve vjedeme do malé „džungle“ stromů, keřů a skal a potkáme zbytky staré cesty spojující moře s vesnicemi na horním pobřeží.
Odpoledne navštívíme vesnici Šen Vasil, velmi staré středověké centrum. Vesnice zažila během diktatury dlouhé období teroru a byla pracovním táborem pro politické vězně. Během čtyř desetiletí v tomto táboře trpěly a zemřely stovky intelektuálů. Rodina se s vámi může podělit o vzpomínky na velmi temné období Albánie. Stopy minulosti jsou patrné všude.
Místem vašeho ubytování je typický dům na pobřeží.
Po snídani dorazíme do údolí řeky Kalasa a později do kopcovitého údolí Prapanica a využijeme příležitosti k velmi pěknému a dlouhému cvalu. Jižně od údolí řeky Kalasa uvidíme kopec Foinike. Přesně tam se Skerdilajdova armáda zastavila, aby čelila Epirotově armádě v roce 229 př. n. l. Olivovníky a pěkné cesty pro cval učiní tento den velmi zajímavým a malebným. Budete pokračovat v jízdě přes vesnici Fushe – Verri . Podél jízdy si můžete prohlédnout bunkry z dob studené války, které představují vojenskou ideologii systému.
Zastavíme se na piknikový oběd (ráno si ho každý jezdec zabalí sám) pod olivovníky.
V odpoledních hodinách dojedeme k horské šíji Skerfica pojmenované podle průsmyku armády krále Skerdilajda. Zde je příjemné vychutnat si studenou horskou vodu a další krátkou přestávku Blíže k cíli na večer budeme projíždět vedle starého Fosforového dolu, bývalého pracovního tábora pro politické vězně komunistického režimu. Ve vesnici Fushbardha stále existují staré opuštěné budovy bývalého pracovního tábora.
Večeře podávaná na zahradě vám umožní vychutnat si domácí jídlo, čerstvý horský vzduch a pohostinnost místní rodiny.
Po tradiční snídani se vydáme na cestu zpět do stájí.
Tento den nás čeká rozmanitá projížďka krajinou, nejprve do údolí řeky Kardhiq a později se setkáme s cestou z prvního dne vyjížďky. Panorama tohoto dne budou tvořit borové lesy, horská údolí, vodní prameny, čerstvý vzduch a rozkvetlá krajina. Opět budeme několik kilometrů klusat údolím Drino, než vystoupáme do kopců ke stájím. Ve stáji se s koňmi rozloučíme.
Poté pojedeme 5 minut do vesnice „Asim Zeneli“ na přestávku na oběd, piknik připravený naším posledním hostitelem. Ubytování na večer bude ve stejném hotelu ve městě Gjirokastra.
Odpoledne je volné na procházku, návštěvu památek, kávu, bye suvenýry a přípravu zavazadel. Pozdě odpoledne se podělíme o vzpomínky a dojmy při večeři na rozloučenou.
Po snídani v hotelu vás čeká transfer na letiště v Tiraně nebo do přístavu v Sarandě.
Koně, kteří se na této vyjížďce používají (albánští koně), jsou místní směsicí plemen tarpanských a arabských koní. Jsou malí, ale dokonale se hodí do skalnatého terénu, protože jsou jistí a zvyklí zdolávat dlouhé horské trasy, takže se jezdci mohou cítit sebejistě, uvolněně a volně se kochat nádhernými výhledy.
Na výletech se využívají anglické trekové sedla.
Ceny 2023
od 34 400 Kč na osobu (8dní/7 nocí)
V ceně je zahrnuto
veškeré ubytování a stravování od večeře 1. dne do snídaně 8. dne, anglicky mluvící průvodce, druhý průvodce (v případě více než 4 jezdců), voda a nápoje během jídla, přeprava zavazadel autem z místa určení do místa určení
V ceně není zahrnuto
přílet, vstupenky do památek nebo parků, oběd 1. den (po příletu do Tirany), další extra nápoje, jiné služby nebo výdaje během volného času
Transfer letiště Tirana/Gjirokastra
Každou sobotu jsou organizovány dva transfery z letiště, první ve 12.30 a druhý ve 14.30. Lety, které odpovídají našemu běžnému rozvrhu transferů, by měly být naplánovány tak, aby přílet nebyl později než ve 14.30 a odlet ne dříve než ve 12 hodin (v poledne).
Jezdcům, kteří přiletí do Tirany s jednodenním předstihem, doporučujeme, aby se na letiště dostavili na transfer ve 12.00 nebo 14.30 hodin. Transfery z Tirany nemůžeme organizovat. Na letiště v Tiraně se lze velmi snadno a levně dopravit autobusem. Z centra Tirany (za operním palácem) jezdí každou hodinu autobus.
2430 Kč na osobu (zpáteční)
Příplatek za jednolůžkový pokoj (možnost 1 a poslední noc)
540 Kč/noc/osoba
Poplatek v případě, že skupina bude mít méně než 3 jezdce
3990 Kč/osobu