Stezkami armády krále Skerdilajda - pferdesafari

Stezkami armády krále Skerdilajda

Tato jízda vede po stopách ilirského krále Skerdilajda, který před 2300 lety dobýval Kaonii. Poznejte nedotčenou přírodu, pestré kulturní dědictví, přívětivé lidi a projeďte se na spolehlivých, silných koních. Projíždějte rozmanitou krajinou kombinující horská stoupání, prudké sjezdy a výjezdy do kopce, přejezdy řek, lesy a mořské pobřeží. Najdete zde starobylé zříceniny, hrady, kostely a kláštery, které sousedí s bunkry a vojenskou infrastrukturou z komunistické minulosti. Během tohoto období izolace a militarizace vybudovali komunističtí představitelé přibližně 750 000 obranných bunkrů pro případ útoku západních „nepřátel“.

 Jedná se o jízdu po horských stezkách, při které se každý den jezdí přibližně 5-6 hodin a trochu se jde pěšky. Koně jsou malí, ale velmi statní a jistí kříženci arabů a tarpanů. Účast na této stezce vám umožní poznat pravou Albánii s nejlepší místní kuchyní, historií a pohostinností. Každý večer budete ubytováni v místních nebo rodinných penzionech, kde vám hostitelské rodiny poskytnou vynikající místní jídlo a u večeře si všichni rádi popovídají. Většina jídel je domácí výroby, zatímco ovoce, zelenina a maso pocházejí z místních zahrad a farem.

 Od května do začátku října si můžete ve dvou dnech stezky užít koupání v moři (bez koní).

Parametry dovolené:

Cena: od 36 100 Kč

Destinace: Albánie

Druh ubytování: Je mi to jednoPenzion / Farma

Jezdecké schopnosti: PokročilýZkušený

Rodina / doprovod: Rodina s dětmi

Program den za dnem

1 Den

Naplánujte si přílet na letiště v Tiraně tak, abyste přiletěli nejlépe ráno, nejpozději však ve 14.30 hodin – zbyde vám tak čas na transfer a na návštěvu města Gjirokastra. Cesta do Gjirokastry zabere přibližně 3 hodiny.

Ubytujete se v hotelu, který se nachází 10 minut chůze od centra historické Gjirokastry.Před večeří se můžete projít po historickém městě a starém bazaru. Jezdci mohou také navštívit dům Envera Hodži, Gjirokastřský hrad, kostel na Starém bazaru, mešitu na Bazaru a dům Skenduli představující ideální ukázku tradičního života v Gjirokastře.

Večeře bude podávána v tradiční restauraci. Během večeře s vámi budou moci vaši průvodci hovořit o trase: případných požadavcích či potřebách, radách a věcech, které je dobré znát. Doporučujeme, abyste si před večeří zakoupili mapu oblasti, abyste se dobře orientovali v trase.

2 Den

Vyjedete z naší stáje, která se nachází 15 minut jízdy od Gjirokastry, v nadmořské výšce 360 m. Budete překvapeni, jak se tento horský ekosystém náhle mění. Vyjížďka směřuje nejprve údolími, která nabízejí dlouhé sjezdy, a poté překonává řeku Drino. Po zbytek dne pojedeme kopcovitým terénem, malými říčkami, borovými lesy, strmými sjezdy a výjezdy.

Na oběd bude připraven domácí piknik v klášteře Cepo. Můžeme navštívit klášter, který je významným pravoslavným kultovním objektem a má jeden z nejstrategičtějších výhledů na údolí Drinos. Nachází se na historickém měřítku a zařezává se do skalnatého svahu na severní straně „Široké hory“.  Z bývalého klášterního komplexu dnes zbyly pouze „dva objekty“: bazilika s kopulí a desítky bývalých penzionů, které po staletí hostily pocestné. Po obědě sjedeme dolů k řece Kardhiq. V této oblasti je k vidění několik opravdu zajímavých věcí, například sloupové skály „Bohové světla“ a další přírodní památky- ty mají specifické tvary sloupů nebo sloupků vysokých 3-4 m, které se liší už z dálky.

Dnešní jízda končí asi po 5-6 hodinách ve vesnici Fushbardha, jednom z nejvýznamnějších center oblasti Laberia. Labërijská práva pocházejí z dávných dob, v život je uvedl Julie Pope, která žil v XI. století. Během normanského vpádu v roce 1081 je popisován jako kněz a starosta Kurveleše.

Večer a noc strávíte ve vesnickém domě, kde si pochutnáte na tradičních domácích jídlech a nápojích. 

3 Den

Po tradiční snídani v rodinném domě se připravíme na velmi dlouhý den na koni (až 8 hodin).

Naše jízda povede po stopách armády krále Skerdilajda, která prošla „Skalní šíjí“ přibližně před 2 300 lety. Poprvé je král Skerdilajd zmiňován jako velitel 5 000 vojáků vyslaných královnou Teutou v roce 230 př. n. l. proti Epiru. Byl nejmladším bratrem krále Agrona a jedním z hlavních stoupenců královny Teuty. Vedl invazní vojsko v roce 230 př. n. l. do hlavního města Epiru Fóniky (Finiq). Král Skerdilajd hrál rozhodující roli v Teutiných plánech na vytvoření jadranské fronty proti Římu. Stezka kombinuje krásné lesy, „horolezectví“, skalnatou krajinu a ruiny starověkých civilizací.

Bašské kameny, jeskyně Dhespina, skála Kaze, Údolí Cheries, Křivý potok, potok Shameti, Trullasova šíje a Derrasova díra jsou některé z místních pamětihodností na dnešní trase.

Přestávku na oběd si uděláme v horském údolí obklopeném malým dubovým lesíkem. Pokračujeme přes pohoří Borsh směrem k další vesnici. Krajina celého dne nabízí obrazy divoké nedotčené přírody. Květiny, staré stromy, potoky s vodními pastýři, stovky koz, ovcí a krav budou součástí tohoto jezdeckého zážitku. Připravte se na to, že během dne ujdete kolem 1 hodiny 30 minut po náročných stezkách a strmých sjezdech. Pro dnešní den doporučujeme dobrou horskou turistickou obuv.

Pozdě odpoledne dorazíme do rodinného domu a pochutnáme si na tradičním jídle bohatém na olivový olej. Víno, rakije a horský čaj Vám po náročném, ale krásnem dni, přijde vhod. 

4 Den

Po tradiční snídani s rodinou pastýře začneme kratší, ale velmi příjemný den na koni. Nejprve navštívíme hrad Borš (v historii známý jako Sopotský hrad), který se nachází na kopci v obci Borš v nadmořské výšce 500 m a pochází asi ze IV-III. století př. n. l. Jeho povrch je skalnatý. V Byzantské říši jej císař Justinián v letech 527-565 zařadil na seznam opevnění. Sopoty se připomínají v roce 1142 na památku Anny Komnenes, dcery byzantského císaře Alexia I. Komnenaje. V roce 1266 byly Sopoty v moci Francouzů Karla I. Ažuina, poté pod německou jurisdikcí a později dlouho pod Benátskou republikou. Ve středověku byla upravena pro vojenskou posádku a v době Ali paši se plně ujala opevnění. Mešitu na hradě nechal postavit Haxhi Bendo, jeden ze stoupenců Aliho paši.

Po prohlídce zříceniny hradu se vydáme na tříhodinovou jízdu z Borše a pojedeme po staré silnici podél pobřeží. V horní části silnice jsou všude vysázeny olivovníky, pomeranče, citrony, citrusy a grapefruity. Podél pobřeží staré rybářské vesnice Piqeras zůstalo mnoho obranných bunkrů.

Ve vesnici zastavíme jízdu na oběd na terase hostitelského domu. Po obědě pojedeme k moři, kde strávíme odpoledne koupáním, opalováním a procházkami. V

rátíme se zpět na večeři a pochutnáme si na mořských plodech, místním speciálním sýru a salátu. K jídlu vám nabídneme domácí rakii a víno.

5 Den

Dnes ráno si vychutnáme snídani na terase s krásným výhledem na Jónské moře. Můžete si pochutnat na tradičním pobřežním byreku (sýrovém koláči) a sušenkách, másle, čerstvém mléku a medu.

Dnes se vydáme dolů k moři přes olivové terasy na pláž Bunec. Znovu vyjedeme do vesnice Lukove a náročnou krajinou opět sjedeme k moři.

Dojedeme na pláž Shpella na oběd, který nám uvaří malá restaurace. Součástí zastávky na oběd je možnost koupání a několikahodinového odpočinku. Později budeme pokračovat tak, že nejprve vjedeme do malé „džungle“ stromů, keřů a skal a potkáme zbytky staré cesty spojující moře s vesnicemi na horním pobřeží.

Odpoledne navštívíme vesnici Šen Vasil, velmi staré středověké centrum. Vesnice zažila během diktatury dlouhé období teroru a byla pracovním táborem pro politické vězně. Během čtyř desetiletí v tomto táboře trpěly a zemřely stovky intelektuálů. Rodina se s vámi může podělit o vzpomínky na velmi temné období Albánie. Stopy minulosti jsou patrné všude.

Místem vašeho ubytování je typický dům na pobřeží.

6 Den

Po snídani dorazíme do údolí řeky Kalasa a později do kopcovitého údolí Prapanica a využijeme příležitosti k velmi pěknému a dlouhému cvalu. Jižně od údolí řeky Kalasa uvidíme kopec Foinike. Přesně tam se Skerdilajdova armáda zastavila, aby čelila Epirotově armádě v roce 229 př. n. l. Olivovníky a pěkné cesty pro cval učiní tento den velmi zajímavým a malebným. Budete pokračovat v jízdě přes vesnici Fushe – Verri . Podél jízdy si můžete prohlédnout bunkry z dob studené války, které představují vojenskou ideologii systému.

Zastavíme se na piknikový oběd (ráno si ho každý jezdec zabalí sám) pod olivovníky.

V odpoledních hodinách dojedeme k horské šíji Skerfica pojmenované podle průsmyku armády krále Skerdilajda. Zde je příjemné vychutnat si studenou horskou vodu a další krátkou přestávku Blíže k cíli na večer budeme projíždět vedle starého Fosforového dolu, bývalého pracovního tábora pro politické vězně komunistického režimu. Ve vesnici Fushbardha stále existují staré opuštěné budovy bývalého pracovního tábora.

Večeře podávaná na zahradě vám umožní vychutnat si domácí jídlo, čerstvý horský vzduch a pohostinnost místní rodiny.

7 Den

Po tradiční snídani se vydáme na cestu zpět do stájí.

Tento den nás čeká rozmanitá projížďka krajinou, nejprve do údolí řeky Kardhiq a později se setkáme s cestou z prvního dne vyjížďky. Panorama tohoto dne budou tvořit borové lesy, horská údolí, vodní prameny, čerstvý vzduch a rozkvetlá krajina. Opět budeme několik kilometrů klusat údolím Drino, než vystoupáme do kopců ke stájím. Ve stáji se s koňmi rozloučíme.

Poté pojedeme 5 minut do vesnice „Asim Zeneli“ na přestávku na oběd, piknik připravený naším posledním hostitelem. Ubytování na večer bude ve stejném hotelu ve městě Gjirokastra.

Odpoledne je volné na procházku, návštěvu památek, kávu, bye suvenýry a přípravu zavazadel. Pozdě odpoledne se podělíme o vzpomínky a dojmy při večeři na rozloučenou.

8 Den

Po snídani v hotelu vás čeká transfer na letiště v Tiraně nebo do přístavu v Sarandě.

O koních

Koně, kteří se na této vyjížďce používají (albánští koně), jsou místní směsicí plemen tarpanských a arabských koní. Jsou malí, ale dokonale se hodí do skalnatého terénu, protože jsou jistí a zvyklí zdolávat dlouhé horské trasy, takže se jezdci mohou cítit sebejistě, uvolněně a volně se kochat nádhernými výhledy.

Na výletech se využívají anglické trekové sedla.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2024

od 36 100 Kč na osobu (8dní/7 nocí)

V ceně je zahrnuto

veškeré ubytování a stravování od večeře 1. dne do snídaně 8. dne, anglicky mluvící průvodce, druhý průvodce (v případě více než 4 jezdců), voda a nápoje během jídla, přeprava zavazadel autem z místa určení do místa určení

V ceně není zahrnuto

přílet, vstupenky do památek nebo parků, oběd 1. den (po příletu do Tirany), další extra nápoje, jiné služby nebo výdaje během volného času

Transfer letiště Tirana/Gjirokastra

Každou sobotu jsou organizovány dva transfery z letiště, první ve 12.30 a druhý ve 14.30. Lety, které odpovídají našemu běžnému rozvrhu transferů, by měly být naplánovány tak, aby přílet nebyl později než ve 14.30 a odlet ne dříve než ve 12 hodin (v poledne).

Jezdcům, kteří přiletí do Tirany s jednodenním předstihem, doporučujeme, aby se na letiště dostavili na transfer ve 12.00 nebo 14.30 hodin. Transfery z Tirany nemůžeme organizovat.  Na letiště v Tiraně se lze velmi snadno a levně dopravit autobusem. Z centra Tirany (za operním palácem) jezdí každou hodinu autobus.

2430 Kč na osobu (zpáteční)

Příplatek za jednolůžkový pokoj (možnost 1 a poslední noc)

540 Kč/noc/osoba

Poplatek v případě, že skupina bude mít méně než 3 jezdce

4260 Kč/osobu

Zobrazit méně informací Zobrazit více informací

VĚKOVÁ OMEZENÍ, HMOTNOSTNÍ OMEZENÍ A FYZICKÁ KONDICE

Váhový limit je 90 kg. Koně jsou malí a je velmi důležité dodržovat váhový limit. Jezdit mohou klienti jakéhokoli věku od 8 let, pokud za sebe (resp. doprovázející dospělá osoba) přebírají plnou zodpovědnost. Všichni klienti by si měli před rezervací ověřit, zda jsou dostatečně zdatní a schopni absolvovat trasu.

DŮLEŽITÉ INFORMACE A OMEZENÍ PRO JEZDCE

Pro všechny jezdce je povinné nosit přilbu. Je důležité respektovat seznam věcí, které jsou uvedeny v seznamu věcí určených k jízdě. Není dovoleno jezdit v teniskách nebo sandálech. Doporučujeme horskou turistickou obuv nebo neklouzavé jezdecké boty. Vhodnými kalhotami pro naše vyjížďky jsou rajtky nebo džíny. Oblečení do horkého/zimního/vlhkého počasí je třeba si vzít s sebou podle ročního období. Šperky, včetně náušnic a jiných piercingů, by se neměly nosit. Krém na opalování a osobní léky by měly být součástí jezdecké tašky. Na našich vyjížďkách není možné mít u sebe ani používat velké fotoaparáty. Musíte si s sebou vzít vlastní láhve na vodu (ne větší než 1 l) V závislosti na ročním období s sebou můžete mít 1 nebo 2 láhve. Chceme se vyhnout používání plastových, jednorázových lahví. Z bezpečnostních důvodů není dovoleno nosit při jízdě na koni batohy apod.

UBYTOVÁNÍ, TRANSFERY A VSTUPNÉ

Ubytování je založeno na obsazenosti dvojlůžkových pokojů. Pokud cestujete sami a chcete se ubytovat společně, pokusíme se vám přidělit spolubydlícího stejného pohlaví. Pokud není nikdo, s kým byste mohli sdílet ubytování, nebo pokud dáváte přednost jednolůžkovému ubytování, budete muset zaplatit poplatek za jednolůžkový příplatek. Jednolůžkové ubytování je k dispozici pouze během první a poslední noci pro traily King Skerdilajd a Zagoria. Jednolůžkové pokoje jsou možné během 4 nocí pro trail Vjosa a během 3 nocí pro trail  „Zima a Kultura“.

Žádný výlet organizovaný společností Caravan Horse Riding Albania nezahrnuje vstupenky a poplatky. Informace o nich vám můžeme zaslat předem. Obecná cena vstupného do parku nebo památky během jízdy je cca 300-400 ALL (cca 2,5-3,5 eura). Pro komunikaci během jízdy doporučujeme zakoupit albánské číslo. Za 2000 ALL můžete mít 10 minut mezinárodních hovorů, 100 SMS, 4G internet na týden. (Vodafone). Až na malé výjimky má celá oblast velmi dobré pokrytí signálem.

JÍDLO A NÁPOJE

Na dlouhých trasách je prvním jídlem první den večeře a posledním snídaně poslední den. Stravovací omezení je třeba popsat předem při rezervaci. Během dlouhých tras jsou k dispozici především voda, víno, rakije , mléčný čaj a káva. V rodinném ubytování není možné konzumovat pivo. Voda je obecně pitná všude. Naši průvodci vám poradí, kde se pití vody vyhnout, pokud to bude nutné.

Klíma

Nejlepší měsíce pro návštěvu Albánie jsou od dubna do října. Přestože je v Albánii poměrně vysoký úhrn srážek, v těchto měsících prší méně a díky kontinentální vzduchové hmotě spadne většina srážek nad centrálními vrchovinami. Albánie má vzhledem ke své rozloze velký počet klimatických oblastí – pobřežní nížiny mají typicky středomořské podnebí, na vysočině panuje středomořské kontinentální podnebí. Tato jízda se odehrává v jižní Albánii, která je přibližně o 5 stupňů teplejší než zbytek země. Na trase zažijete různé typy počasí; od chladnějšího horského vzduchu až po teplejší klima na pobřeží.

 

Zdraví (specifické pro zájezd)

Vezměte si s sebou opalovací krém a léky proti alergii na případné bodnutí hmyzem.

Ostatní informace

Během jízdy bude ztížený přístup k internetu. Jezdci si mohou zakoupit albánskou sim kartu/telefonní číslo za kulatých 13 EUR a mít tak přístup k internetu zdarma a přibližně 30 minut volání zdarma s většinou evropských zemí.

Přístup k elektřině je možný každý večer a celá oblast je velmi dobře pokryta signálem.

Malé sedlové brašny jsou poskytovány při vyjížďce, ale pouze na jídlo a vodu.

Tipy pro vhodné oblečení

Běžné jezdecké oblečení: jezdecká helma, košile s dlouhým rukávem (nebalte si prosím své oblíbené nebo drahé oblečení kvůli riziku poškození) , jezdecké kalhoty a chapsy, rukavice.

Dobré horské boty – s přilnavostí na chůzi, ale ne příliš tlusté, protože v nich budete muset i jezdit. Obyčejné jezdecké boty s hladkou podrážkou se nedoporučují, protože mohou při chůzi klouzat.

Nepromokavá pláštěnka

Ležérní oblečení na večer

Opalovací krém, sluneční brýle, klobouk

Léky proti alergii na případné kousnutí hmyzem

Fotoaparát – vezměte si s sebou malé fotoaparáty, protože velké profesionální fotoaparáty se na koních velmi špatně přepravují.

Kopie cestovního pasu

 

 

Vítaná pomoc jezdeckému centru: Albánie nemá žádné obchody s jezdeckými potřebami, takže je pro nás velmi obtížné dostat se na trh s potřebami. Pokud je to možné, přineste s sebou starou podložku, případně ohlávku, provaz, podbřišník, uzdečku nebo jiné vybavení, které nepotřebujete. Budeme vám velmi vděční 🙂 

Nezávazný rezervační formulář

Následující informace jsou nezbytné k potvrzení vaší rezervace.

Zadané osobní údaje musí být přesně tak, jak jsou uvedené v cestovním pasu. Pokud nejsou osobní údaje zadané správně, letecké společnosti, nebo cestovní kancelář může vyžadovat platbu za provedení opravy.

 

Informace o dovolené

Stezkami armády krále Skerdilajda (Albánie)
od 36 100 Kč
4.5.2024 - 11.5.2024
18.5.2024 - 25.5.2024

= Omezená kapacita místa.

Ubytování a doprava

Údaje o jezdci / jezdkyni

 

Jezdecké vlastnosti

Vaše údaje neslouží jen jako potvrzení rezervace, ale především k tomu, abychom je mohli předat jezdecké farmě. Naším cílem je předem zajistit správný výběr nejlepšího koně pro Vás a abychom informovali jezdeckou farmu o Vašich jezdeckých dovednostech. Raději se trošku podceňte než přeceňte, protože chceme, abyste si dovolenou s námi maximálně užili.

 

Vaše další poznámky, které nám pomohou vybrat toho nejlepšího koníka pro Vás

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

Maximální počet dalších účastníků jsou 4 osoby. V jedné registraci tedy může být nejvýše 5 osob.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 3 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 2 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývá poslední volné místo.

 

Další jezdec / jezdkyně

Kontaktní údaje