Nádherní výlet s arabským koněm divokou krajinou středního atlasu – cedrové lesy, země berberských makaků, široké prérie, které lákají ke cvalu, černé nomádské stany, neúrodná vulkanická krajina, 40 pramenů „řeky řek“ Oum Er-Rbia. Po večerech se můžete osvěžit v horských jezerech nebo řekách.
Cena: od 30 300 Kč
Druh ubytování: Je mi to jedno, Luxusní safari stan
Přílet do Fesu transfer z letiště před 18.00 nebo přímý příjezd do hotelu. Večeře ve Fes Medina.
Ráno navštívíte město Fes, které vás vrátí o několik století zpět. Medinu založil kolem roku 808 Moulay Idriss II. Vše se zde stále vyrábí ručně. Jediným dopravním prostředkem v úzkých uličkách je osel. Za vidění stojí zejména mauzoleum Moulaye Idrisse II, mešita Karaouin a koželužna. Kolem poledne se vydáte autem do pohoří Atlas, vzdáleného asi 1 hodinu jízdy, kde si můžete udělat piknik u horského jezera. Je to také oblíbené výletní místo Maročanů. Farmáři z okolních vesnic sem přijíždějí se svými koňmi, pěkně vyparádění, aby si vydělali trochu peněz jako fotomodelové.
Poté pokračujte do Ifranu, který byl založen Francouzi v roce 1929.
Město se nachází v nadmořské výšce necelých 1700 metrů a je oblíbené pro své příjemné letní klima, které se vyznačuje špičatými štítovými domy, květinovými záhony a kaštanovými alejemi.
Pokračujte ke koním nacházejícím se kousek od Azrou. Večer se na krátké projížďce seznámíte se svým koněm, směsicí arabských a berberských koní, spíše malých, ale velmi vytrvalých a jistých.
Večeře a přenocování v táboře u koní.
Vyjíždíme z náhorní plošiny s výhledem na město Azrou. Pak sjedeme do údolí po úzkých cestách, klusem projíždíme mezi poli a plantážemi ovocných stromů. Brzy dorazíme do hor Středního Atlasu. Zastavíme se na oběd v dubovém lese. Občas na nás dokonce vykouknou makakové barbarští.
Odpoledne jedeme dál do Atlasu. Ve starých sopečných horách zde leží malé vesničky. Brzy začíná cedrový les. Tábor se nachází na náhorní plošině v přírodní rezervaci. V deštivých letech je zde jezero. Když je v jezeře voda, přilétá sem mnoho ptáků a živí se rybami a žábami.
Tábor se nachází přímo na břehu jezera.
Po snídani pojdete rozlehlou plání porostlou krátkou trávou. Pase se tu mnoho mul a oslů patřících drobným zemědělcům.
Později vjíždíme do hlubokého údolí. Cesta se vine dubovým a borovým lesem. Na konci údolí překračujeme řeku. V létě se sem chodí koupat mnoho Maročanů. Malá vesnička Zaouiet Ifran má z turistického ruchu radost a snaží se prodávat mnoho vlastních zemědělských produktů.
Na druhé straně řeky vyjedeme nahoru po malých cestičkách mezi oleandrovými keři. Piknik na malé náhorní plošině. Z pramene teče voda přes pole a kaskádovitě se valí přes skály v různých vodopádech.
Odpoledne vyjedeme po strmé stezce pro muly a pokračujeme přes travnaté pláně a cedrové lesy do tábora u jezera Ouiwan.
Ráno jedete podél jezera Ouiwan. Poté horskou stezkou s výhledem na celé údolí. Údolím pod námi se klikatí slaná řeka.
Později dojedeme ke 40 pramenům Oum Erbia. Setkávají se zde různé malé říčky, které se spojují v řeku Oum Erbia. Mnoho Maročanů sem také jezdí trávit dovolenou u chladivé vody. Podél řeky se nachází mnoho malých kaváren a restaurací. Po osvěžujícím nápoji vystoupáme po malých stezkách pro muly do hor a podél slané řeky sjedeme do údolí. Zde je opět mnoho malých políček. Zemědělci většinu práce vykonávají ručně a dopravním prostředkem je osel nebo mezek. Dostáváme se do dalšího cedrového lesa a brzy přijíždíme k jezeru Aguelman Agziza.
Zde komunita postavila velké stany podobné nomádským, kde přenocujeme. Zažijete veselou směs evropské a marocké kultury.
Ráno jedeme podél jezera. Vzadu je vše zalesněné a na cedrech tu žijí opice berberské. Rozlehlé zelené pláně vybízejí k dlouhým cvalům.
Mezi nimi se vždy nacházejí lesní porosty, které nabízejí stín. Na travnatých pláních se pasou ovce a kozy horských farmářů. Polí je tu velmi málo.
Tábor na noc leží v údolí vedle slané řeky.
Stoupáme zpět do hor po úzké stezce pro mezky. Na vrcholu planiny vede cesta přes travnaté plochy zpět do lesa. I zde žijí opice, které často s křikem prchají na nejvyšší stromy, když spatří koně.
Pak se opět dostaneme na rozlehlou planinu. Ve vulkanických skalách stojí malé vesnice. Zemědělci se živí hlavně chovem ovcí a koz. Je vidět jen několik malých políček. Piknik v lese. Lesem vedou malé cestičky a brzy opět klesáme na holou pláň. Překročíme další hřeben na druhé straně a dostaneme se do velkého údolí s jezerem Sidi Ali.
Tábor je u jezera v nadmořské výšce přes 2000 metrů.
Dnes do oběda je volno, bez ježdění. Kolem poledne můžeme koně umýt v jezeře nebo dokonce vjet do jezera a někteří koně si zaplavou.
Po obědě pojedeme do osamělého údolí s prastarými stromy Tuya. Vypadá to jako zapomenuté údolí. Dál dole se u malé říčky pase několik koní a mul. V údolích můžeme opět cválat.
Tábor je nedaleko malého jezera. Kolem jezírka roste zelená tráva a pase se tu mnoho koní s hříbaty.
Poslední den jízdy nás zavede přes hory do širokého údolí. Dlouhým cvalem se dostáváme k dalšímu horskému pásmu. Poté přejíždíme kamenité údolí a nacházíme několik stromů, které poskytují stín pro piknik.
Žije zde několik farmářů, ale na neúrodné půdě toho moc neroste. Spíše tedy uvidíme několik stád ovcí.
Brzy dorazíme k autům a je čas se rozloučit. Koně jsou také naloženi do náklaďáku a my odjíždíme autem do Fezu.
Cestou večeříme v malé restauraci. Přenocování v hotelu ve Fesu.
Individuální zpáteční cesta z hotelu na letiště.
Ceny 2025
od 30 300 Kč (10 dní/9 nocí)
V ceně je zahrnuto
Plná penze, všechny jízdy včetně průvodce, ubytování v hotelu anebo kempu v dvojlůžkovém pokoji/stanu, transfer z letiště Fes v dohodnutých časech
V ceně není zahrnuto
Příjezd a odjezd, transfer po skončení výletu na letiště, příplatek za jednolůžkový pokoj, spropitné (odporučená suma 80 euro/osobu, platí se na místě ošetřovatelům koní), všechny nápoje v hotelích a alkoholické nápoje v kempech
Příplatek za jednolůžkový pokoj
3 300 Kč
Příplatek za menší skupinu
3 jezdci – 3 300 Kč
2 jezdci – 6 750 Kč
Ubytování a stravování
Ubytování v jednoduchých, typických hotelech, riadech a hostelech. Lidé v hotelech jsou vždy velmi přátelští. Pokoje jsou většinou přirozeně klimatizované a většina hotelů má vlastní bazén vyhřívaný sluncem! Večerní zábava se nekoná. Neměli byste nutně pít vodu z kohoutku.
Varianta „camp“ se táboří v jednoduchých stanech. K dispozici je zde záchod a mycí stan. S variantou „komfort“ je možné se také každou noc ubytovat v hotelu.
Maroko je islámská země, takže zde není bohatá kultura alkoholu. Obecně je národním nápojem mátový čaj, ale ve větších městech lze koupit alkoholické nápoje. Skupina se musí na začátku rozhodnout, zda chce na zájezdu alkoholické nápoje, nebo ne. Pokud ano, vezmou se pak s sebou do auta.
Velikost jezdecké skupiny
max. 9 jezdců a průvodce
Délka jízdy
S klisnami a hřebci se jezdí 5 až 8 hodin denně. Všichni jezdci by proto měli dávat pozor, dodržovat pravidla a nepředjíždět. Pokud je to možné, děláme delší přestávku na oběd, kde si můžete odpočinout pod stromem. Jsou však i dny, kdy jedeme na prohlídku památek nebo kdy je vzhledem k trase možná jen krátká přestávka na oběd.
Hmotnost
85 kg, na vyžádání je možné i více
Jezdecké schopnosti
Měli byste být schopni cválat na delší vzdálenosti v lehkém sedu. Hodně se cválá, ale spíše pomalé a dlouhé cvalovky. V horách občas vodíme koně na krátké vzdálenosti.
Přilba povinná
Terén/krajina/zvířata
Jízda vede divokou krajinou Středního Atlasu: cedrové lesy, země berberských makaků, rozlehlé prérie, které vybízejí ke cvalu, černé nomádské stany, pustá sopečná krajina, večerní osvěžení v horských jezerech nebo řekách, návštěva 40 pramenů Oum Erbia, které se slévají v dravý horský potok. Na úvod přijedete do Ifránu, který byl založen Francouzi v roce 1929. Městečko se špičatými štítovými domy, květinovými záhony a kaštanovými alejemi, oblíbené pro své příjemné letní klima, se nachází v nadmořské výšce téměř 1 700 metrů.
Příjezd/odjezd
Přílet letadlem do Fesu, odtud transfer do Meknesu, do klubu Farah. V den příletu by váš let měl přistát nejpozději v 16:00, abyste se bez problémů dostali k transferu v 18:00. V den odletu individuální transfer na letiště ve Fesu (není zahrnut v ceně zájezdu).
Klima
Většinou je slunečné a teplé počasí s teplotami mezi 18 a 30 °C. Od března do května mohou teploty přes den dosahovat až 28 °C a v tomto období se mohou vyskytnout i vydatné srážky. Mezi červnem až říjnem se denní teploty pohybují mezi 20 a 35 °C, bouřky jsou možné po celý rok. Noci však mohou být chladné, někdy až 0 °C nebo méně, v závislosti na jízdě a ročním období. I když neprší často, měli byste si vždy vzít ochranu proti dešti.
Oblečení a další věci
Maroko je země, kde jsou téměř všichni muslimové. Jsou však zvyklí na turisty a sami často nosí západní oblečení. Ve městech je lepší nenosit šortky a topy s hlubokým výstřihem. Při jízdě na koni lze nosit i trička bez rukávů.
Doporučujeme vzít si s sebou následující věci:
Teplý spací pytel
baterku
Pohodlné oblečení na jízdu
Boty, ve kterých můžete chodit i na krátké vzdálenosti
Oblečení na hotelové dny
Ochrana proti dešti – pro všechny případy by měla být vždy s vámi
případně lyžařské brýle proti písečným bouřím
Teplý svetr
klobouk proti slunci
opalovací krém
Plavky – bazén v hotelech
froté ručník
Láhev na vodu
šumivou limonádu/ledový čaj nebo Isostar
müsli tyčinka
Platební prostředky
Národní měnou je marocký dirham (MAD). Kreditní karty jsou běžně přijímány, zejména v turistických oblastech. V menších hotelech a obchodech a v odlehlých oblastech lze platit pouze v hotovosti. Hotovost lze vybírat kreditní kartou v příslušně označených bankomatech. U bankovní karty záleží na podmínkách banky.
Všude je zvykem dávat spropitné, v hotelech a restauracích (nejméně 10 dirhamů/osoba), nosičům (5 až 10 dirhamů) a ošetřovatelům koní pro tento trail cca 80 eur. Mnohé položky, například jídlo, mají dnes pevné ceny. V turistických obchodech můžete vždy smlouvat, je to téměř součástí obchodu. Někdy se vám podaří srazit ceny o 1/3 i více.
Fotografování/WLAN/elektřina
WLAN je obvykle k dispozici v hotelech/objektech. Před fotografováním lidí a jejich zvířat je vždy vhodné požádat o povolení.