Tetevenský Balkán - pferdesafari

Tetevenský Balkán

Bulharských hor je mnoho a jsou rozmanité, ale Tetevenský Balkán v sobě spojuje to nejlepší ze všech – malebná údolí s jiskřivými řekami a prastaré lesy se skrytými loukami, vysoké hřebeny a vrcholy korunované skalnatými štíty, z nichž se otevírají nádherné výhledy, a vesnice roztroušené na úpatí, kde se žije starým rytmem. Tuto část Staré Planiny si turisté oblíbili jak pro zachovalou přírodu, tak pro potěšení z dotyku s autentickým životem místních lidí: ochutnávka domácí rakije s domácími pochutinami je nedílnou součástí zážitku.

Výlet na koních je rozmanitý a kombinuje jízdu na koni s prohlídkou kulturních památek a ponořením se do atmosféry této krásné bulharské oblasti. Trek probíhá v poměrně nízké části Staré Planiny – mezi 400 a 1100 m n. m. Jezdit se bude po polních cestách a stezkách. Terén je místy členitý a kamenitý, s možností klusu a klusu.

Každý den strávíme v sedle 4 až 6 hodin, přičemž délku jednotlivých vyjížděk lze ve většině dnů měnit podle schopností a vůle jezdců. Zavazadla se přepravují autem a sedla jsou westernová nebo anglická.

Kromě noclehu v hotelu v Tetevenu budeme všechny ostatní noci nocovat v penzionech, kde jídlo vaří hostitelé, nebo v malých venkovských restauracích. Kontakt s místní kulturou je tak bližší a dojmy – živější a bezprostřednější.

Číst dále

TOP5  trailu:

 Stara Planina je nejdelší bulharské pohoří, táhne se od západní hranice Bulharska až k Černému moři a rozděluje zemi na dvě části. Její starý název je „Balkán“, odkud pochází název Balkánský poloostrov. S ním je spojena velká část bulharské historie. V jeho lesích se ukrývali bojovníci proti osmanské nadvládě. V jeho městech v 18. a 19. století ožil bulharský duch.

Národní park Centrální Balkán pokrývá vysokou centrální část Staré planiny. Na ploše 70 000 hektarů nacházejí klid před agresivním vlivem člověka prastaré lesy a mnoho živočichů, včetně zástupců ohrožených druhů. V rezervaci Boatin se nachází nejzachovalejší bukový les na Balkánském poloostrově. Průměrné stáří stromů je 130 let. Rezervace je chráněna v rámci programu UNESCO „Člověk a biosféra“.

Gloženský klášter „Svatý Jiří“ byl založen ve XIII. století. Nachází se na mimořádně malebném místě, posazeném na vysokých skalách, odkud se naskýtá nádherný výhled. V tureckých dobách v něm našel útočiště Vasil Levski – Apoštol svobody.

Klášter Etropole byl založen ve XII. století. Po dobytí Turky upadal, ale na konci XVI. století byl obnoven a stal se jedním z nejvýznamnějších duchovních center v bulharských zemích. Okolí kláštera nabízí příjemnou pastýřskou scenérii a v bezprostřední blízkosti kláštera se nachází vodopád Varovitets. (možnost fakultativního výletu)

Jeskyně Saeva Dupka je jednou z nejkrásnějších bulharských jeskyní. Je dlouhá 205 metrů a stará více než 1 milion let. Jejích pět sálů a četné galerie jsou plné bizarních jeskynních útvarů. Je osvětlená a urbanizovaná.

Parametry dovolené:

Cena: od 22 140 Kč

Destinace: Bulharsko

Druh ubytování: Penzion / Farma

Jezdecké schopnosti: PokročilýZkušený

Rodina / doprovod: Rodina s dětmi

Program den za dnem

1 Den

Přílet do Sofie.

Transfer do našeho hotelu na přenocování. Dle příletu vlastní program/přehlídka města.

Sofie je městem, které vybízí k poznávání a objevování. Na rozdíl od mnohých plážových lokalit Bulharska, právě zde se můžete kochat působivou architekturou a kulturními památkamis příchutí dávné minulosti.

Tou asi největší dominantou města je určitě katedrála sv. Alexandra Něvského. Jedna z nejpozoruhodnějších památek vznikla právě na počest ruského cara Alexandra II. Navštívit musíte také Bojanský kostel, který je mimochodem od roku 1979 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato středověká památka je situována na kraji města.

Další významnou stavbou Sofie je Prezidentský palác obepínající rotundu sv. Jiřího. Prozkoumat byste měli i stavbu ze 16. století zvanou Mešita Banja Baši. Ta tak trochu souvisí s dřívější tureckou nadvládou. Za podívanou stojí staré archeologické muzeum, kde si prohlédnete byzantské památky. Nebo dáte přednost kostelu sv. Sofie. Jeho počátek vzniku je spojen se šestým stoletím.

2 Den

Cesta vede přes louky a smíšený les.

Vystoupáme do výšin nad vesnicí, kde se nám naskytne první krásný pohled na centrální hřeben Staré planiny a město Teteven obklopené skalnatými vrcholy. Poté budeme klesat starým bukovým lesem, na jehož konci se nachází klášter Glozhene, posazený na vysoké skále, z něhož se otevírá ještě prostornější výhled do Podunajské nížiny.

Prohlédneme si klášter a dozvíme se o jeho 800 let staré historii.

Poté si dáme k obědu polévku, kterou uvaří místní personál a jinou cestou se vrátíme do Goliam Izvoru, kde přenocujeme.

3 Den

Po snídani se vydáme na túru po vesnici Goljam Izvor a okolních kopcích.

Uvidíme několik pěkných domů a jak žijí místní obyvatelé.

Poté se přesuneme na některé otevřené rovinaté plochy, ideální pro cval s pěkným výhledem na údolí.

4 Den

Trasa nás zavede na druhou stranu Goliam Izvoru a podél malé říčky, která zásobuje pole, ideální pro dlouhé cvalovky.

Projdeme romskou čtvrtí Belianovec, než vystoupáme do borového lesa. Tam nás čeká příjemný obědový balíček uprostřed přírody.

Po lesích se opět vydáme na trek otevřeným polem a skončíme na okraji Brusenu, kde necháme koně a necháme se odvézt do „Starata Furna“ neboli Staré pece, našeho super půvabného penzionu.

Pokud nebudeme příliš unavení, můžeme si udělat výlet autem do kláštera Etropole a k nedalekému vodopádu (30 min jízdy).

5 Den

Začátek trasy vede smíšenými lesy.

Dostaneme se na vrchol nezalesněného hřebene s krásným 360stupňovým výhledem na okolní hory. Budeme pokračovat po hřebeni a opravdu se ponoříme do scenérie v krásném treku.

Poté konečně sestoupíme do vesnice Černi Vit. Odpoledne nás čeká výlet autem do jeskyně Saeva Dupka, která je známá svými nádhernými útvary.

Nocleh v hotelu v Tetevenu.

6 Den

Tento den vyjížďka začíná v vesnici Černi Vit a vede do blízkosti rezervace Boatin, která je součástí Národního parku Centrální Balkán, který chrání přírodu v centrální části Staré planiny.

Nocleh v Tetevenu.

7 Den

Začínáme ranním přesunem do vesnice Černi Vit, kde jsme předchozí den nechali koně.

Tento poslední den nás čeká kousek lesa, několik kopců, svahů a krásný hřeben.

Pak poslední scenérie Goliam Izvor, oběd a přejezd zpět do Sofie na nocleh v hotelu.

8 Den

Snídaně a transfer na letiště v Sofii k odletu.

O koních

Jsou místního chovu (karakačanské) spolu s východobulharskými a arabskými kříženci.

Jejich kohoutková výška se pohybuje mezi 1,40 m a 1,60 m, takže vhodného společníka na túru najdou koně všech hmotností. Koně jsou silní, mrštní a zvyklí na těžkou práci. Jejich vytrvalost a hbitost jsou výjimečné, jsou houževnatí a mimořádně jistí při překonávání skalnatých, dokonce i zasněžených hor.

Sedla: K dispozici jsou westernová a anglická sedla. Přilby a sedlové brašny poskytujeme na vyžádání.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2024

22 100 Kč na osobu (8dní/7nocí)

V ceně je zahrnuto

 4 noclehy v hotelu se snídaní (2 v Sofii a 2 v Tetevenu) – pokoje s vlastním sociálním zařízením; 3 v penzionech včetně snídaně (2 pokoje se společným WC/koupelnou), veškeré stravování (kromě večeře 1 a 5-7 den),  anglicky mluvící průvodce a místní průvodce, přeprava zavazadel,  transfery tam a zpátky letiště Sofia, případné vstupné do památek

V ceně není zahrnuto

mezinárodní lety, nápoje, spropitné (5 EUR na osobu a den), osobní výdaje

Poplatek za jednolůžkový pokoj (4 noclehy v hotelech Sofia a Teteven)

3240 Kč

Zobrazit méně informací Zobrazit více informací

Jezdecké schopnosti

Středně pokročilí jezdci, jistí v klusu a cvalu. Jezdci musí být zdatní a musí být schopni pohodlně zvládat klus a cval v otevřené krajině. Maximální velikost skupiny na všech našich vyjížďkách je 6 jezdců.

Věk

Minimální věk dětí na této stezce je 12 let.

Hmotnost

Maximální hmotnostní limit je 90-100 kg.

 

Doporučujeme vzít si vlastní jezdeckou helmu. Některé jsou k dispozici k zapůjčení, jejich velikost je omezená. 

Pokud chcete, můžete si koně ošetřit, ale sedlání není nutné, protože to provede váš průvodce.

Nezávazný rezervační formulář

Následující informace jsou nezbytné k potvrzení vaší rezervace.

Zadané osobní údaje musí být přesně tak, jak jsou uvedené v cestovním pasu. Pokud nejsou osobní údaje zadané správně, letecké společnosti, nebo cestovní kancelář může vyžadovat platbu za provedení opravy.

 

Informace o dovolené

Tetevenský Balkán (Bulharsko)
od 22 140 Kč

= Omezená kapacita místa.

Ubytování a doprava

Údaje o jezdci / jezdkyni

 

Jezdecké vlastnosti

Vaše údaje neslouží jen jako potvrzení rezervace, ale především k tomu, abychom je mohli předat jezdecké farmě. Naším cílem je předem zajistit správný výběr nejlepšího koně pro Vás a abychom informovali jezdeckou farmu o Vašich jezdeckých dovednostech. Raději se trošku podceňte než přeceňte, protože chceme, abyste si dovolenou s námi maximálně užili.

 

Vaše další poznámky, které nám pomohou vybrat toho nejlepšího koníka pro Vás

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

Maximální počet dalších účastníků jsou 4 osoby. V jedné registraci tedy může být nejvýše 5 osob.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 3 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 2 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývá poslední volné místo.

 

Další jezdec / jezdkyně

Kontaktní údaje