Údolí Orkhon - Pferdesafari

Více o dovolené

Užijte si jízdu přes údolí Orkhon, které je místem světového dědictví a je považováno za kolébku kočovného života v Mongolsku. Tři dny strávíte v parku Naiman Nuur a jeden den s nomádskou rodinou. Navštívíte také  Hogno Han (Mini-Gobi), Karakorum a Ulan Bator.

Program den za dnem

1 Den

Den 1 – sobota: Ulan Bator

Po příletu do Ulan Batoru na Vás bude čekat transfer do hotelu, teplá sprcha a chvíle odpočinku po dlouhém letu (oběd není v ceně). Odpoledne navštívíte klášter Gandan.
Večeře (není v ceně) a přenocování v hotelu.

2 Den

Den 2 – neděle: Ulan Bator – Kharkhorin (Karakorum)

Po snídani se vydáte do Karakorum, po cestě si vychutnáte piknik. Cesta bude trvat 6-7 hodin podle podmínek na silnici. Navštívíte Erdene Dsuu, což je aktivní buddhistický klášter a muzeum otevřené pro turisty. Po návštěvě si dáte večeři a noc strávíte v táboře v divočině v údolí Orchon.

3 Den

Den 3 – pondělí: údolí Orchon

Po snídani se setkáte s nomádskými pastýři a koňmi, kteří Vás budou během této jízdy doprovázet. Cestu zahájíte v severních horách údolí Orchon. V roce 2004 byla tato kolébka kočovných Mongolů o velikosti cca 122 000 hektarů zahrnuta do světového dědictví UNESCO. Je to obrovská pastvinatá oblast, která se rozprostírá na obou březích řeky Orchon a má přibližně 80 km na délku a 15 km na šířku. V této oblasti leží také Karakorum. Pastviny jsou dodnes využívány řadou kočovných pastevců a mnoho rodin tady žije tradičním způsobem života, který přenáší na další generace. V údolích a kolem řek jsou jurty, které jsou pro kočovné rodiny domovem. V těchto chráněných oblastech se ve volné přírodě pohybují stáda koní, jaků, ovcí a koz. Orkhonské vodopády jsou ve skutečnosti vodopády řeky Ulaan Tsutgalan. Řeka padá do úžasné rokle, která vznikla po zemětřesení a sopečné erupci před více než 20 000 lety. Formuje kaskádu 20 metrů vysokou a 10 metrů širokou. Místo působí kouzelně díky kontrastu mezi bílou pěnou a černými skálami rokle. V dolní části vodopádu narazíte na stromy a květiny (divoké pivoňky), které zde rostou a přežívají díky hojnosti vody.

Piknik a zavazadla Vám přiveze doprovodné vozidlo. Díky tomu, že na koni sebou nic nepovezete, si užijete skvělé cvalovky.

Po jízdě zamíříte do tábora, kde povečeříte a přespíte.

4 Den

Den 4 – úterý: údolí Orchon

Po snídani se vydáte na jízdu v horách Changai. Piknik Vám opět přiveze doprovodné vozidlo. Po jízdě postavíte ve volné přírodě tábor, kde povečeříte a přenocujete.

5 Den

Den 5 – středa: údolí Orchon – klášter Tuwchun Khiid

Váš dnešní den začne výbornou snídaní. Pak se vydáte do kláštera Tuwchun Khiid, jehož věže čnějí do výšky 2400 metrů nad mořem. Z vrcholu je úžasný výhled na hory, které obklopují Orkhonské údolí a jsou pokryté někde temnými lesy, jinde svěžími zelenými loukami.

Po návštěvě kláštera si dáte piknik a pak se vydáte horami do údolí Orchon. Užijete si výjimečné výhledy do krajiny a za sebou necháte zalesněné hory. Tato oblast je známá jako kolébka kočovného života.

Po jízdě postavíte ve volné přírodě tábor, kde povečeříte a přenocujete.

6 Den

Den 6 – čtvrtek: údolí Orchon – vodopády Orchon

Po snídani se vydáte ke slavným vodopádům Orkhon. Orkhonské vodopády jsou ve skutečnosti vodopády řeky Ulaan Tsutgalan. Řeka padá do úžasné rokle, která vznikla po zemětřesení a sopečné erupci před více než 20 000 lety. Formuje kaskádu 20 metrů vysokou a 10 metrů širokou. Místo působí kouzelně díky kontrastu mezi bílou pěnou a černými skálami rokle. V dolní části vodopádu narazíte na stromy a květiny (divoké pivoňky), které zde rostou a přežívají díky hojnosti vody.

V jízdě budete pokračovat v horní části údolí Orchon, kde se krajina stává divočejší a divočejší. V této vulkanické oblasti jsou doposud staré a suché černé lávové proudy, které jsou velkým kontrastem k bílé řece Orkhon a připomínají sopečnou minulost Mongolska.

Piknik si vychutnáte po cestě, a poté se dostanete do modřínových lesů s výhledem na impozantní park Naiman Nuur. Po jízdě postavíte ve volné přírodě tábor, kde povečeříte a přenocujete.

7 Den

Dny 7-9 – pátek až neděle: park Naiman Nuur

Během příštích dvou dnů budete jezdit v přírodním parku Naiman Nuur, což znamená „Park osmi jezer“. Osobní věci Vám během těchto dní budou nosit koně nebo jaci, protože toto krásné, ale odlehlé místo není dostupné pro vozidla.

Budete projíždět krásnými zalesněnými horami a objevovat malebná jezera parku Naiman Nuur.

První dvě noci strávíte v hostinských jurtách (až 5 osob v jurtě) kočovných rodin žijících v tomto odlehlém místě.

Třetí den park opustíte a přes příkré hory se vrátíte zpět do údolí Orchon. Tábor postavíte vedle chovatelů jaků.

8 Den

Den 10 – pondělí: Celý den s nomádskou rodinou

Poslední den v Orchonu navštívíte nomádskou rodinu, která nás celou cestu vedla. Zatímco jsme si užívali cestu, oni se stali našimi přáteli.  Je to výborná příležitost setkávat se s jejich ženami a dětmi a seznámit se se způsobem, jak žijí v jurtách se svými stády.

Den věnujeme objevování tradičního životního stylu Nomádů v Mongolsku.

V každém jurtovém táboře žije jedna rodina, jejíž každodenní život ovlivňuje péče o stáda: dojí klisny, ovce, kozy a samice jaka, starají se o nemocná nebo zesláblá zvířata a ženou zvířata na nové pastviny.

Ženy se starají o děti, vaří, připravují různé mléčné výrobky (máslo, sýry, kumys, mléko na pití) a udržují pořádek uvnitř jurty. Muži se starají o zvířata, o údržbu výstroje a zapřahají koně. Štípou dříví na oheň pro vaření.

Když budeme chtít, tak se můžeme těchto činností účastnit osobně a zároveň se seznámit s jednotlivými členy rodiny. Během dne můžeme strávit ještě pár hodin v sedle a pomůžeme našim hostitelům se stády nebo je doprovodíme při průzkumné obhlídce oblasti v sedle.

Večer připraví naši hostitelé tradiční specialitu Chorchog – „mongolské barbecue“.

Přenocování v jurtě pro hosty nedaleko jurty našich nomádských přátel.

Komfort je o něco skromnější než v jurtových táborech, protože zde nejsou sprchy. Ale zažijete pravý nomádský způsob života …

9 Den

Den 11 – úterý: údolí Orchon – park Hogno Khan (Mini-Gobi)

Po snídani Vás čeká transfer (cca 4 hodiny jízdy) do parku Hogno Khan. Oběd ve formě pikniku si dáte po cestě. Park Hogno Han je vzdálen zhruba 280 kilometrů od hlavního města a překvapí Vás svými skalními útvary. Jedná se o skály vytvořené erozí, které nabízejí velkolepý výhled na polopoušť pod nimi. Jejich tvar připomíná slavné pískovcové citadely Wadi v Jordánsku. V této úchvatné krajině objevíte také klášter Ovgon Khiid, který byl postaven v 17. století. V parku se také nachází obrovské písečné duny, které vytváří dechberoucí krajinu. Oblasti se přezdívá Mini Gobi. Čeká Vás také krátká procházka v písečných dunách Elsentasarhaï.

Povečeříte a přenocujete v jurtovém táboře (až 5 osob v jurtě, sprchy se nacházejí v samostatné budově).

10 Den

Den 12 – středa: Hogno Khan Park – Ulan Bator

Po snídani Váš čeká brzký odjezd do Ulánbátaru, kam přijedete odpoledne.

Cestou si uděláte piknik.

Zbytek odpoledne věnujete nakupování v obchodech v centru města nebo na tradičním trhu Narantuul, kde naleznete tradiční oblečení a předměty každodenního života.

Pozdě odpoledne navštívíte show s tradičními tanci, hudbou a mongolskými písněmi.

Poté Vás čeká večeře (není v ceně) a přenocování v hotelu

11 Den

Den 13 – čtvrtek: Odjezd

Snídaně (závislá na Vašem letovém řádu) a transfer na letiště na Váš let zpět domů. Privátní transfer není možný.

O koních

Mongolský kůň

Mongolský kůň vzešel z nelítostné přirozené selekce trvající tisíciletí. Ovlivnilo a zformovalo ho obzvláště drsné klima stepi. Člověk začal velmi brzy spolurozhodovat o výběru „chovu“ plemene.
Ačkoliv je malý, téměř poník, jeho vytrvalost a síla jsou legendární. Doprovází Nomády v Mongolsku při jejich každodenním životě. Je jejich dopravním prostředkem a zásobuje je mlékem a v zimě někdy masem.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2021

Od 40.400,- Kč osoba (13 dní/12 nocí)

V ceně je zahrnuto

Jezdecká výprava, ubytování a památky, jak bylo popsáno, jídlo, anglicky hovořící průvodce, přeprava autem s pohonem všech čtyř kol a řidičem, satelitní telefon Iridium (pouze pro naléhavé případy, nezahrnuje žádné telefonáty)

V ceně není zahrnuto

Mezinárodní lety, osobní výdaje, cestovní pojištění, nápoje kromě vody/čaje/kávy, oběd první den a večeře dvanáctý den

Příplatek za jednolůžkový pokoj v hotelu

2.200,- Kč

Příplatek za malou skupinu (méně než 4 jezdci)

6.800.- Kč

Termíny 2021

Zeptejte se svého pferdesafari týmu na aktuálnost nabídky.

 

 

Rezervovat

od 40.400,-Kč

Potřebujete poradit?

neváhejte a kontaktujte nás