Údolí Orkhon - pferdesafari

Údolí Orkhon

Užijte si jízdu přes údolí Orkhon, které je místem světového dědictví a je považováno za kolébku kočovného života v Mongolsku. Tři dny strávíte v parku Naiman Nuur a jeden den s nomádskou rodinou. Navštívíte také  Hogno Han (Mini-Gobi), Karakorum a Ulan Bator.

Parametry dovolené:

Cena: od 68 800 Kč

Destinace: Asie a AustrálieMongolsko

Druh ubytování: Je mi to jednoPenzion / Farma

Jezdecké schopnosti: Pokročilý

Program den za dnem

1 Den

Den 1 – Ulan Bator

Po příletu do Ulan Batoru na Vás bude čekat transfer do hotelu, teplá sprcha a chvíle odpočinku po dlouhém letu (oběd není v ceně). Odpoledne navštívíte klášter Gandan.
Večeře (není v ceně) a přenocování v hotelu.

2 Den

Den 2 – Ulan Bator – Kharkhorin (Karakorum)

Po snídani se vydáte do Karakorum, po cestě si vychutnáte piknik. Cesta bude trvat 6-7 hodin podle podmínek na silnici. Navštívíte Erdene Dsuu, což je aktivní buddhistický klášter a muzeum otevřené pro turisty. Po návštěvě si dáte večeři a noc strávíte v táboře v divočině v údolí Orchon.

3 Den

Den 3 – údolí Orchon

Po snídani se setkáte s nomádskými pastýři a koňmi, kteří vás budou během této jízdy doprovázet. Cestu zahájíte v severních horách údolí Orchon. V roce 2004 byla tato kolébka kočovných Mongolů o velikosti cca 122 000 hektarů zahrnuta do světového dědictví UNESCO. Je to obrovská pastvinatá oblast, která se rozprostírá na obou březích řeky Orchon a má přibližně 80 km na délku a 15 km na šířku. V této oblasti leží také Karakorum. Pastviny jsou dodnes využívány řadou kočovných pastevců a mnoho rodin tady žije tradičním způsobem života, který přenáší na další generace. V údolích a kolem řek jsou jurty, které jsou pro kočovné rodiny domovem. V těchto chráněných oblastech se ve volné přírodě pohybují stáda koní, jaků, ovcí a koz. Orkhonské vodopády jsou ve skutečnosti vodopády řeky Ulaan Tsutgalan. Řeka padá do úžasné rokle, která vznikla po zemětřesení a sopečné erupci před více než 20 000 lety. Formuje kaskádu 20 metrů vysokou a 10 metrů širokou. Místo působí kouzelně díky kontrastu mezi bílou pěnou a černými skálami rokle. V dolní části vodopádu narazíte na stromy a květiny (divoké pivoňky), které zde rostou a přežívají díky hojnosti vody.

Piknik a zavazadla Vám přiveze doprovodné vozidlo. Díky tomu, že na koni sebou nic nepovezete, si užijete skvělé cvalovky.

Po jízdě zamíříte do tábora, kde povečeříte a přespíte.

4 Den

Den 4  údolí Orchon

Po snídani se vydáte na jízdu v horách Changai. Piknik vám opět přiveze doprovodné vozidlo. Po jízdě postavíte ve volné přírodě tábor, kde povečeříte a přenocujete.

5 Den

Den 5 – údolí Orchon – klášter Tuwchun Khiid

Váš dnešní den začne výbornou snídaní. Pak se vydáte do kláštera Tuwchun Khiid, jehož věže čnějí do výšky 2 400 metrů nad mořem. Z vrcholu je úžasný výhled na hory, které obklopují Orkhonské údolí a jsou pokryté někde temnými lesy, jinde svěžími zelenými loukami.

Po návštěvě kláštera si dáte piknik a pak se vydáte horami do údolí Orchon. Užijete si výjimečné výhledy do krajiny a za sebou necháte zalesněné hory. Tato oblast je známá jako kolébka kočovného života.

Po jízdě postavíte ve volné přírodě tábor, kde povečeříte a přenocujete.

6 Den

Den 6 – údolí Orchon – vodopády Orchon

Po snídani se vydáte ke slavným vodopádům Orkhon. Orkhonské vodopády jsou ve skutečnosti vodopády řeky Ulaan Tsutgalan. Řeka padá do úžasné rokle, která vznikla po zemětřesení a sopečné erupci před více než 20 000 lety. Formuje kaskádu 20 m vysokou a 10 m širokou. Místo působí kouzelně díky kontrastu mezi bílou pěnou a černými skálami rokle. V dolní části vodopádu narazíte na stromy a květiny (divoké pivoňky), které zde rostou a přežívají díky hojnosti vody.

V jízdě budete pokračovat v horní části údolí Orchon, kde se krajina stává divočejší a divočejší. V této vulkanické oblasti jsou doposud staré a suché černé lávové proudy, které jsou velkým kontrastem k bílé řece Orkhon a připomínají sopečnou minulost Mongolska.

Piknik si vychutnáte po cestě, a poté se dostanete do modřínových lesů s výhledem na impozantní park Naiman Nuur. Po jízdě postavíte ve volné přírodě tábor, kde povečeříte a přenocujete.

7 Den

Dny 7-9 – park Naiman Nuur

Během příštích dvou dnů budete jezdit v přírodním parku Naiman Nuur, což znamená „Park osmi jezer“. Osobní věci vám během těchto dní budou nosit koně nebo jaci, protože toto krásné, ale odlehlé místo není dostupné pro vozidla.

Budete projíždět krásnými zalesněnými horami a objevovat malebná jezera parku Naiman Nuur.

První dvě noci strávíte v hostinských jurtách (až 5 osob v jurtě) kočovných rodin žijících v tomto odlehlém místě.

Třetí den park opustíte a přes příkré hory se vrátíte zpět do údolí Orchon. Tábor postavíte vedle chovatelů jaků.

8 Den

Den 10 – Celý den s nomádskou rodinou

Poslední den v Orchonu navštívíte nomádskou rodinu, která nás celou cestu vedla. Zatímco jsme si užívali cestu, oni se stali našimi přáteli.  Je to výborná příležitost setkávat se s jejich ženami a dětmi a seznámit se se způsobem, jak žijí v jurtách se svými stády.

Den věnujeme objevování tradičního životního stylu Nomádů v Mongolsku.

V každém jurtovém táboře žije jedna rodina, jejíž každodenní život ovlivňuje péče o stáda: dojí klisny, ovce, kozy a samice jaka, starají se o nemocná nebo zesláblá zvířata a ženou zvířata na nové pastviny.

Ženy se starají o děti, vaří, připravují různé mléčné výrobky (máslo, sýry, kumys, mléko na pití) a udržují pořádek uvnitř jurty. Muži se starají o zvířata, o údržbu výstroje a zapřahají koně. Štípou dříví na oheň pro vaření.

Když budeme chtít, tak se můžeme těchto činností účastnit osobně a zároveň se seznámit s jednotlivými členy rodiny. Během dne můžeme strávit ještě pár hodin v sedle a pomůžeme našim hostitelům se stády nebo je doprovodíme při průzkumné obhlídce oblasti v sedle.

Večer připraví naši hostitelé tradiční specialitu Chorchog – „mongolské barbecue“.

Přenocování v jurtě pro hosty nedaleko jurty našich nomádských přátel.

Komfort je o něco skromnější než v jurtových táborech, protože zde nejsou sprchy. Ale zažijete pravý nomádský způsob života …

9 Den

Den 11 – údolí Orchon – park Hogno Khan (Mini-Gobi)

Po snídani vás čeká transfer (cca 4 hodiny jízdy) do parku Hogno Khan. Oběd ve formě pikniku si dáte po cestě. Park Hogno Han je vzdálen zhruba 280 kilometrů od hlavního města a překvapí Vás svými skalními útvary. Jedná se o skály vytvořené erozí, které nabízejí velkolepý výhled na polopoušť pod nimi. Jejich tvar připomíná slavné pískovcové citadely Wadi v Jordánsku. V této úchvatné krajině objevíte také klášter Ovgon Khiid, který byl postaven v 17. století. V parku se také nachází obrovské písečné duny, které vytváří dechberoucí krajinu. Oblasti se přezdívá Mini Gobi. Čeká Vás také krátká procházka v písečných dunách Elsentasarhaï.

Povečeříte a přenocujete v jurtovém táboře (až 5 osob v jurtě, sprchy se nacházejí v samostatné budově).

10 Den

Den 12 – Hogno Khan Park – Ulan Bator

Po snídani váš čeká brzký odjezd do Ulánbátaru, kam přijedete odpoledne.

Cestou si uděláte piknik.

Zbytek odpoledne věnujete nakupování v obchodech v centru města nebo na tradičním trhu Narantuul, kde naleznete tradiční oblečení a předměty každodenního života.

Pozdě odpoledne navštívíte show s tradičními tanci, hudbou a mongolskými písněmi.

Poté vás čeká večeře (není v ceně) a přenocování v hotelu

11 Den

Den 13 – Odjezd

Snídaně (závislá na vašem letovém řádu) a transfer na letiště na váš let zpět domů. Privátní transfer není možný.

O koních

Mongolský kůň

Mongolský kůň vzešel z nelítostné přirozené selekce trvající tisíciletí. Ovlivnilo a zformovalo ho obzvláště drsné klima stepi. Člověk začal velmi brzy spolurozhodovat o výběru „chovu“ plemene.
Ačkoliv je malý, téměř poník, jeho vytrvalost a síla jsou legendární. Doprovází Nomády v Mongolsku při jejich každodenním životě. Je jejich dopravním prostředkem a zásobuje je mlékem a v zimě někdy masem.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2024

Od 68 800 Kč osoba (13 dní/12 nocí)

V ceně je zahrnuto

Jezdecká výprava, ubytování a památky jak popsáno, všechna jídla (večeře 1 den až snídaně 13 den; výjimka: večeře 12 den není zahrnuta v ceně), anglicky hovořící průvodce, přeprava autem s pohonem všech čtyř kol a řidičem, satelitní telefon Iridium (pouze pro naléhavé případy, nezahrnuje žádné telefonáty)

V ceně není zahrnuto

Mezinárodní lety, osobní výdaje, cestovní pojištění, nápoje kromě vody/čaje/kávy, oběd první den a večeře dvanáctý den

Příplatek za jednolůžkový pokoj v hotelu

4 000 Kč

Příplatek za malou skupinu (méně než 5 jezdců)

8 100 Kč

 

 

 

 

Zobrazit méně informací Zobrazit více informací

Ubytování

Mimo Ulánbátar jsou k dispozici tři různé typy ubytování:

Noclehy ve volné přírodě, pod stany v kempu.
Jednoduché pohodlí, které vám však umožní plně se ponořit do nejkrásnější mongolské krajiny.
Večery u táboráku, kouzlo východu slunce nad nádhernou krajinou… Exkluzivita těchto zážitků je možná skutečným luxusem!

Noclehy v jurtových táborech se sociálním zařízením v přístavcích (sprchy, umyvadla, toalety) různé kvality v závislosti na táboře.
Tento typ ubytování vám umožní zažít atmosféru tradiční mongolské jurty, jednoho z nejsilnějších symbolů Mongolska. A musíme uznat, že jurty mají naprosto kouzelnou a romantickou stránku …
Toto ubytování je nejpohodlnější, protože spíte na tradičních postelích a protože jurty jsou vytápěny kamny uprostřed stanu.

Noclehy v kočovných rodinách, které vás přivítají na jednu noc nebo na delší pobyt podle různých zájezdů.
Sdílíte každodenní život kočovné pastevecké rodiny a máte čas seznámit se se stepním způsobem života.
Spíte v jurtě pro hosty vedle rodinné jurty. Tento typ ubytování je něco mezi jurtovým táborem a stanem.
Užijete si pohodlí jurty, která je jednodušeji vybavená než naše jurtové kempy, ale bez sociálního zařízení.
Váš anglicky mluvící průvodce vám samozřejmě vždy bude prostředníkem při kontaktu s mongolskými přáteli a pomůže vám užít si cestu naplno.

Tradiční jídlo mongolských nomádů

Naše kuchyně odráží charakter našich zájezdů. Podáváme chutnou, rustikální a obecně typickou mongolskou „polní kuchyni“. I zde překlenujeme propast mezi mongolskou tradicí a evropskými chutěmi. Zveme vás, abyste byli otevřeni novým věcem a jednoduše vyzkoušeli speciality, které Mongolsko nabízí!

Červenobílé měsíce
Základem stravy v Mongolsku jsou živočišné produkty: Maso je považováno za „červenou potravinu“ a mléčné výrobky za „bílou potravinu“. Ty se nejedí ve stejném ročním období.

Bílé měsíce
Letní měsíce jsou „bílé měsíce“ věnované mléčným výrobkům. Je to hlavní sezóna porodů a prakticky všechny ženy mají a dávají mléko.
Sýr, máslo, kvašené kobylí mléko a jogurt tvoří základ tradiční nomádské stravy.
Tomu odpovídá i nižší kalorická potřeba v důsledku mírnějších teplot.

Červené měsíce
Zimní měsíce jsou naopak známé jako „červené měsíce“ a jsou věnovány konzumaci masa.
Tento typ stravy pokrývá vyšší kalorickou potřebu v důsledku nízkých venkovních teplot a pomáhá snášet extrémně chladné počasí během zimy v mongolských stepích.
Maso se obvykle vaří, někdy se zmrazuje (vnější část jurty je po šest měsíců v roce obrovským mrazákem!).

Speciality Mongolska
Buuds
Tyto dušené ravioly s masovou náplní, které vypadají jako tibetské „momos“, se jedí po celý rok, ale důležitou roli hrají v období Tsagaan Sar, mongolského lunárního nového roku.

Chuushuur
Vyrábějí se ze stejného těsta jako „buuds“ a jsou také plněné masem, ale jsou větší a plošší.
Hlavní rozdíl spočívá ve způsobu přípravy, protože se spíše smaží než dusí.

Tsuivan
Tsuivan se skládá z nudlí připravených se zeleninou, kořením a proužky masa.

Nápoje v Mongolsku
Často vám bude nabídnut čaj smíchaný s mlékem a solí. Brzy si na něj zvyknete, ale v jurtovém táboře vám nabídnou i čaj „Lipton“.
U nomádů jistě poznáte i národní nápoj, v létě proslulé kvašené kobylí mléko (Airag, ve střední Asii nazývané Kumys).
Je považován za velmi dobrý pro zdraví: O to víc si na něm pochutnejte!

Velikost jezdecké skupiny
maximálně 10 jezdců

Terén a krajina / zvířata
Mongolská krajina se vyznačuje rozmanitostí.
Od severu k jihu lze zemi rozdělit do 4 zón: horský les, vysokohorská step a na úplném jihu polopoušť a poušť (která pokrývá přibližně 30 % celého území).
Střednímu a severnímu Mongolsku dominují hory a husté lesy, velkou část této oblasti pokrývají také pastviny.
Východní část země tvoří asijská step.
Stepi stále více splývají s pouští Gobi, která se táhne od východu na západ v jižním Mongolsku.

Oblečení a další věci
Při balení byste rozhodně měli mít na paměti, že i v létě můžete za jeden den zažít všechna 4 roční období.
Měli byste si proto přibalit lehké letní oblečení a také teplé oblečení a bundu do deště.
Zde je seznam věcí, na které byste rozhodně neměli zapomenout

velkou cestovní tašku a batoh na výlety
spacák do -5 stupňů (v chladných nocích může být až 0 stupňů)
oblečení do deště
teplá bunda
svetr nebo flísová bunda
Pohodlné kalhoty a šortky
Trička s dlouhým a krátkým rukávem
jezdecké oblečení
Rukavice
Vlněná čepice, pokud jezdíte v horách
Rychleschnoucí ponožky
Turistické boty
Pohodlné boty na večer
Klobouk proti slunci
Balzám na rty
Krém na opalování
Sluneční brýle
repelent proti hmyzu
Kapesní nůž
Hadřík proti prachu
Na kempování: malý ručník, toaletní papír, zápalky, mýdlo a šampon a vlhčené ubrousky.
Náhradní brýle nebo čočky
Osobní léky, jako jsou léky proti bolesti, průjmu, hořčík na svaly atd.
baterka
fotoaparát a dalekohled
budík
papír a pero
Kopie cestovního pasu a cestovních dokladů
Velký igelitový pytel na ochranu oblečení a spacího pytle v cestovním vaku

Bezpečnost a pojištění DŮLEŽITÉ
Každý klient musí mít zdravotní pojištění, které kryje rizika spojená s jízdou v Mongolsku.
Vzhledem k odlehlosti oblastí, kterými projíždíme, je velmi důležité, aby všichni naši cestovatelé byli fit a zdraví. Dovolat se k nám může trvat dlouho, přestože na našich vyjížďkách vždy vozíme satelitní telefon Iridium. Trasy mohou být změněny, pokud si to vyžádá počasí nebo bezpečnostní podmínky. Nošení jezdecké přilby je povinné a každý cestovatel musí po příjezdu podepsat formulář s bezpečnostními pokyny.

Hmotnost
Do 95 kg.

Počasí
Vzhledem k extrémnímu podnebí v Mongolsku je nejvhodnější doba pro cestování od poloviny května do konce září.
V této době jsou teploty velmi příjemné a dny dlouhé.
V červenci a na začátku srpna je turistů více, proto doporučujeme cestovat v období od poloviny května do konce června nebo od poloviny srpna do konce září.

Nabíjení (mobily apod.)
V Mongolsku máte k dispozici následující elektřinu:
220 V, 50 Hz.
Zástrčky typu C a E.
Většina jurtových kempů má elektřinu, takže si večer můžete nabít baterie mobilního telefonu a fotoaparátu.
Během kempování můžete svá elektrická zařízení nabíjet ze zapalovače doprovodného vozidla nebo použít solární zařízení.

Nezávazný rezervační formulář

Následující informace jsou nezbytné k potvrzení vaší rezervace.

Zadané osobní údaje musí být přesně tak, jak jsou uvedené v cestovním pasu. Pokud nejsou osobní údaje zadané správně, letecké společnosti, nebo cestovní kancelář může vyžadovat platbu za provedení opravy.

 

Informace o dovolené

Údolí Orkhon (Asie a Austrálie, Mongolsko)
od 68 800 Kč

= Omezená kapacita místa.

Ubytování a doprava

Údaje o jezdci / jezdkyni

 

Jezdecké vlastnosti

Vaše údaje neslouží jen jako potvrzení rezervace, ale především k tomu, abychom je mohli předat jezdecké farmě. Naším cílem je předem zajistit správný výběr nejlepšího koně pro Vás a abychom informovali jezdeckou farmu o Vašich jezdeckých dovednostech. Raději se trošku podceňte než přeceňte, protože chceme, abyste si dovolenou s námi maximálně užili.

 

Vaše další poznámky, které nám pomohou vybrat toho nejlepšího koníka pro Vás

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

Maximální počet dalších účastníků jsou 4 osoby. V jedné registraci tedy může být nejvýše 5 osob.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 3 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 2 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývá poslední volné místo.

 

Další jezdec / jezdkyně

Kontaktní údaje