Via Dinarica Trail - pferdesafari

Via Dinarica Trail

Vychutnejte si jedinečný zážitek z jízdy borovými lesy, poli, malebnými svahy a stezkami podél horských potoků sarajevských olympijských hor a cest Via Dinarica z idylického ranče v Bosně Hercegovině.

Dobře udržované jezdecké centrum se nachází asi 30 minut od letiště v Sarajevu a na východě sousedí s Olympijskými horami, kde se v roce 1984 konaly zimní olympijské hry.

Poznáte zde rozmanitý terén a bosenskou kulturu. Čisté cesty vedoucí tmavými lesy vedou na mýtiny, které vybízejí ke cvalu, s výhledem na zasněžené hory v dálce. Cesty lemují kameny s podivnými rytinami, které moderní člověk ještě nerozluštil.

Vaši hostitelé
Selma a Rasim jsou oba kvalifikovaní lékaři a kromě rodné bosenské řeči mluví samozřejmě také plynně anglicky a německy. Když se Selma nestará o pacienty v nemocnici, je také talentovanou spisovatelkou, vedoucí jezdeckého tábora, instruktorkou drezury a matkou dvou jezdců. Otec těchto dvou talentovaných mladých dam, Rasim, je farmaceutický expert a uznávaný spisovatel, badatel, vytrvalostní sportovec, univerzitní profesor, instruktor jízdy na koni, zprostředkovatel výuky na koni a pilot.

Především jsou však v srdci vášnivými koňáky.

Váš průvodce na jezdeckých výletech
Jason Odendaal je profesionální jezdec, trenér, skokan, vývojář mládeže, instruktor jízdy na koni, nadšenec do přirozeného pohybu a fyziologie, také velmi zkušený průvodce po stezkách. S koňmi pracuje již 25 let a během svého působení v mezinárodním jezdeckém sportu nashromáždil pestrý a působivý seznam vyznamenání. Kromě dlouholetých jezdeckých zkušeností je držitelem certifikátů v oblasti první pomoci u koní, kulhání a rehabilitace a terapeutických metod, které jsou akreditovány ve Velké Británii. V současné době dokončuje v USA kurz veterinární anatomie a práce s tělem.

Od péče o koně přes trénink a soutěže skokanů ve Spojených arabských emirátech, trénování jezdců a vedení stezek v Číně až po výchovu mladých koní a soutěžních hvězd v Irsku, je nejznalejším jezdcem, jaký existuje:) … nepopiratelně důvěryhodným vůdcem!

„Většinu svého života jsem intenzivně trénoval koně a staral se o ně. Průvodcovství je vášnivou součástí mého každodenního života a zkušeností, o kterou se nemohu dočkat, až se s vámi všemi podělím!“

Parametry dovolené:

Cena: od 32 000 Kč

Destinace: Bosna Herzegovina

Druh ubytování: Penzion / Farma

Jezdecké schopnosti: PokročilýZkušený

Program den za dnem

1 Den

Neděle (den příjezdu)

Přílet v neděli odpoledne, vyzvednutí na letišti nebo v místě ubytování v Sarajevu a transfer do jezdeckého centra, 30 minut jízdy.

Odpoledne si užijte zabydlování ve svém ubytování, procházku v lese nebo sledování jezdeckých lekcí probíhajících v našich jízdárnách. Večer vás čeká večeře se skupinou a vaším průvodcem, projížďka a bezpečnostní instruktáž. Kuchaři při grilování budou vaši hostitelé Rasim a Jason.

Přenocování v hotelu na ranči.

2 Den

Pondělí 

Po snídani proběhne představení koní a zhodnocení jezdeckých dovedností skupiny. Poté osedláme koně a vyrazíme na dopolední lehkou vyjížďku v délce přibližně 2 hodin.

Cílem této seznamovací vyjížďky je zvyknout si na koně, se kterými snad strávíte nezapomenutelný jezdecký týden. Po obědě na farmě následuje výlet do Sarajeva na dvouhodinovou pěší prohlídku s průvodcem, během níž se dozvíte vše o historii tohoto krásného města. Večeře v místní restauraci v Sarajevu.

Přenocování v hotelu na ranči.

3 Den

Úterý (5-6 hodin jízdy na koni)

Ujistěte se, že máte sbalený batoh do našeho podpůrného vozidla. Ráno po snídani vyrazíme na stezku směrem na severozápad. Dobře odpočatí koně a rovinaté úseky vybízejí k lehkému klusu nebo cvalu. Budeme pokračovat z kopce směrem k řece Lepenica, kde se můžete projet mělkou vodou a pokochat se jejími vodopády. Dalších 15 kilometrů budeme převážně chodit a klusat po lesních cestách. Vychutnejte si výhled a uklidňující příval horské řeky Crna Rijeka (Černá řeka).

K obědu si dáme čerstvého grilovaného pstruha. Šumění řeky Crna Rijeka a do toho rychlé zdřímnutí v houpacích sítích ve stínu:)

V pozdním odpoledni dorazíme do horské chaty Lopata, a budeme mít příležitost popovídat si o svých dojmech při vychutnávání místních kulinářských specialit.

4 Den

Středa (5 hodin jízdy na koni)

Po dobré snídani a silné kávě připravíme koně na další část trasy. Převýšení bude nyní dále stoupat a po překonání 1 324 metrů bude naší první zastávkou planina, která se nachází v nadmořské výšce 1 744 metrů. Stoupání je mírné, vede po lesních cestách a otevřených mýtinách.

Ve výšce 1 600 metrů překročíme hranici stromů a před námi se otevře podívaná zvaná Bitovnja. Rozlehlé horské pastviny vybízejí ke klusu a cvalu. Scenérie je úchvatná a často vypadá, jako bychom viděli z jednoho konce Bosny na druhý.

Po 10 kilometrech náročné jízdy nás bude čekat naše doprovodné auto a přivítá nás na zaslouženém pikniku v Bitovni. Na velkolepé náhorní planině se bude podávat horký tradiční bosenský pokrm – fazolová polévka a klobásy.

Poté budeme pokračovat přes rozlehlé pastviny. Dá se s jistotou říci, že se jedná o nejkrásnější úsek našeho dobrodružství. Po několika hodinách jízdy necháme Bitovnja za sebou a sjedeme dolů k našemu dalšímu místu noclehu, horské chatě Pogorelica.

Po zasloužené večeři můžeme shrnout naše dojmy a naplánovat zítřejší den.

5 Den

Čtvrtek (5-6 hodin jízdy na koni)

Odpočatí koně i jezdci mají před sebou náročný jezdecký úsek dlouhý asi 25 kilometrů. Začneme stoupat směrem k hoře Zec, což nám zabere asi tři hodiny. Budeme projíždět horskými pastvinami, kde pastevci v létě pasou tisíce ovcí. Dále v údolí uvidíme jejich chaty, pastviny a ovčí boudy.

Všude kolem nás budou svahy pohoří Zec s přírodními plantážemi brusinek a borůvek. Za jasného dne je z tohoto místa dokonce vidět Sarajevo. Zastavíme se na velkolepé vyhlídce, kde si k obědu vychutnáme piknik v sedlové brašně a necháme koně na pastvě. Po hodině odpočinku budeme pokračovat k dalšímu cíli – Prokošskému jezeru.

O kráse tohoto pohádkového jezera psali mnozí a nazývali ho okem hor nebo přírodním klenotem. Nachází se v srdci pohoří Vranica, které je podle mnohých nejkrásnějším turistickým cílem v Bosně a Hercegovině. Kolem jezera stojí pastevecké chaty, postavené výhradně z dřevěných klád. V jednom z těchto tradičních srubů strávíme noc.

6 Den

Pátek (3-4 hodiny jízdy na koni, SPA a masáže v ceně)

Opustíme krásnou scenérii Prokošského jezera a pojedeme směrem k vesnici Toveriste, kde nás bude čekat přeprava koní zpět do jezdeckého centra. Úsek je dlouhý přibližně 3-4 hodiny a spojuje Prokoško jezero s malebným bosenským městečkem Fojnica.

Než naložíme koně do přívěsů, uspořádáme závěrečný piknik v sedle a budeme pozorovat, jak se koně pasou. Po obědě budou koně i jezdci převezeni autem zpět na ranč. Tam se převlékneme a vyrazíme na krátkou cestu do krásných místních lázní na koupání, saunu, páru a masáž.

Jakmile si plně odpočineme po báječném týdnu jízdy na koni, vrátíme se na farmu na báječnou večeři na rozloučenou.

Přenocování na farmě.

7 Den

Sobota

Po snídani se můžete rozloučit s koňmi a poté Vás převezeme na letiště.

O koních

Na farmě je 17 koní, z nichž 9 je vycvičených pro trailové ježdění – jsou velmi jistí a odolní! Mnozí z nich jsou úspěšní ve vytrvalostních soutěžích, někteří ve skokových soutěžích a jiní v drezúře (i když se to částečně překrývá). Při vyjížďce vás bude doprovázet buď „rustikální“ balkánský horský kůň, klidný arab (na kterém jezdí děti od 8 let v rámci školní výuky), hrdý lipicán nebo statečný hafling. Každý z nich má svou vlastní osobnost, proto si s vámi nejprve promluvíme a zjistíme vaše zkušenosti a preference.

Jezdíme s anglickým vybavením, v anglickém stylu.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2024

od 32 000 Kč na osobu (7 dní/6 nocí)

V ceně je zahrnuto

5 dní jízdy na koni (4 celé dny, 1 půlden jízdy), koně a jezdecké vybavení, lázně, bazén, masáže, plná penze, všechny nápoje a občerstvení, ubytování na 6 nocí, transfer z/na letiště

V ceně není zahrnuto

Lety a cestování do Sarajeva, osobní výdaje, spropitné

 

Zobrazit méně informací Zobrazit více informací

Ubytování

Ranč nabízí 3 dvoulůžkové pokoje (jeden s vlastní koupelnou) a jeden čtyřlůžkový pokoj (se společnou koupelnou). K dispozici je útulná kuchyň a jídelna/kavárna a také krásná terasa s výhledem na jezdecké arény.
V případě zájmu jsou v okolí další možnosti ubytování, od kompletních domů (4 pokoje/2 koupelny) až po luxusní resortní hotely.

Horská chata Lopata
2 dvoulůžkové pokoje (vlastní koupelna)
Jeden 6lůžkový pokoj, jeden 4lůžkový pokoj, dva 2lůžkové pokoje (společná koupelna),
Kuchyně, terasa
Horské chaty jsou pro turisty otevřeny pouze o víkendech, ve většině případů jsme jedinými hosty.

Horská chata Pogorelica
4 dvoulůžkové pokoje (společná koupelna)
Jeden 3lůžkový pokoj, jeden 4lůžkový pokoj (společná koupelna)
Kuchyně, terasa

Tradiční srub
2 dvoulůžkové pokoje (společná koupelna)
Jeden šestilůžkový pokoj (společná koupelna)
(sprchy v srubu)

Velikost jezdecké skupiny
3-6 jezdců a průvodce.

Délka jízdy
2 až maximálně 6 hodin denně.

Hmotnost
Váhový limit je 95 kg.

Minimální věk
18 let.

Jezdecké schopnosti
Měli byste mít několikaleté zkušenosti s jízdou na koni a umět jezdit ve všech chodech, včetně výletů v přírode.
Předpokladem je bezpečné ovládání koní ze země, protože budete vést chvílemi koně přes strmé nebo jinak obtížné úseky stezky. Sebehodnocení se značně liší. Proto vás prosíme, abyste nám sdělili své aktuální zkušenosti v sedle, abychom mohli předem vybrat trasu a zajistit, že všechny skupiny, které vytvoříme, budou mít kompatibilní jezdeckou úroveň. Než se jezdci vydají na jezdecké stezky, posoudí je v bezpečné aréně licencovaný instruktor jízdy na koni.

Přilba je povinná
Přilby jsou povinné! Doporučujeme, abyste si s sebou vzali vlastní dobře padnoucí jezdeckou přilbu. Jezdecké přilby a bezpečnostní vesty si můžete také zapůjčit.

Terén/krajina/zvířata
Krajina je charakteristická středověkými vesnicemi, řekami a jezery i drsnými Dinárskými horami. V rozsáhlých lesích se stále vyskytují vlci, medvědi a divoká prasata. Díky zimním olympijským hrám v roce 1984 se lyžařská střediska Jahorina, Bjelašnica a Igman v okolí Sarajeva stala světoznámými.

Děti
Děti se této jízdy nemohou zúčastnit.

Další aktivity
Pěší turistika
Návštěva lázní

Cestování
Letadlem do Sarajeva. Odtud je zajištěn transfer na farmu (cca 30 minut).

Nezávazný rezervační formulář

Následující informace jsou nezbytné k potvrzení vaší rezervace.

Zadané osobní údaje musí být přesně tak, jak jsou uvedené v cestovním pasu. Pokud nejsou osobní údaje zadané správně, letecké společnosti, nebo cestovní kancelář může vyžadovat platbu za provedení opravy.

 

Informace o dovolené

Via Dinarica Trail (Bosna Herzegovina)
od 32 000 Kč

= Omezená kapacita místa.

Ubytování a doprava

Údaje o jezdci / jezdkyni

 

Jezdecké vlastnosti

Vaše údaje neslouží jen jako potvrzení rezervace, ale především k tomu, abychom je mohli předat jezdecké farmě. Naším cílem je předem zajistit správný výběr nejlepšího koně pro Vás a abychom informovali jezdeckou farmu o Vašich jezdeckých dovednostech. Raději se trošku podceňte než přeceňte, protože chceme, abyste si dovolenou s námi maximálně užili.

 

Vaše další poznámky, které nám pomohou vybrat toho nejlepšího koníka pro Vás

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

Maximální počet dalších účastníků jsou 4 osoby. V jedné registraci tedy může být nejvýše 5 osob.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 3 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 2 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývá poslední volné místo.

 

Další jezdec / jezdkyně

Kontaktní údaje