Vinné stezky Hercegoviny - pferdesafari

Vinné stezky Hercegoviny

Věděli jste, že vinařská tradice v Hercegovině sahá až do roku 2000 př. n. l.? Od dob Slovanů, bosenských banátů, Bosenského království, Osmanů a Rakouska-Uherska až do současnosti byla produkce vína v Hercegovině vždy na nejvyšší úrovni.

V sedle, na traile s našimi čtyřnohými přáteli, navštívíme krásné oblasti a vinice a vychutnáme si středomořské klima pobřežní a nížinné oblasti v jižní části Hercegoviny. Na vlastní kůži se seznámíme s tamní vinařskou tradicí.

„Vinné stezky Hercegoviny“ jsou jedinečným trailem na koni spojený s ochutnávkou vína. Na trailu navštívíte některé z 22 vinných sklepů, které se nacházejí v šesti hercegovských obcích. Všechny používají k výrobě vína nejmodernější technologie a mají obrovské zkušenosti a lásku k tomu, co dělají. Mezi těmito vinaři panuje pozitivní konkurenční duch, jehož výsledkem je rok od roku stále se zvyšující kvalita Žilavky a Blatiny vyráběné v tomto regionu.

Věděli jste, že Hercegovina je vedle Mongolska a Islandu jediným místem na světě, kde můžete na jednom místě stále vidět tolik divokých koní? Nádherná zvířata, která vás při pohledu na ně donutí na chvíli se zastavit a žasnout v úžasu. Jako vrchol tohoto zájezdu do vinařské oblasti navštívíme tuto nádhernou oblast a spolu s krásnou krajinou si dopřejeme proslulý livanský sýr a další domácí pochoutky, samozřejmě si dopřejete hercegovské víno dle vlastního výběru poté, co jste po týdenní ochutnávce rozhodli, která láhev vás nejlépe pohladí po duši.

A tak se ještě více hodí, že láhev vína dle vašeho výběru bude naším dárkem na závěr, který si odvezete domů a podělíte se o něj se svými blízkými. Nezapomenutelná vzpomínka na čas strávený s námi v Hercegovině. Nezapomeňte si na letišti nahlásit svá zavazadla. Máte v příručním zavazadle nějaké tekutiny? 🙂

Číst dále

Vaši hostitelé
Selma a Rasim jsou oba kvalifikovaní lékaři a kromě rodné bosenské řeči mluví samozřejmě také plynně anglicky a německy. Když se Selma nestará o pacienty v nemocnici, je také talentovanou spisovatelkou, vedoucí jezdeckého tábora, instruktorkou drezury a matkou dvou jezdců. Otec těchto dvou talentovaných mladých dam, Rasim, je farmaceutický expert a uznávaný spisovatel, badatel, vytrvalostní sportovec, univerzitní profesor, instruktor jízdy na koni, zprostředkovatel výuky na koni a pilot.

Především jsou však v srdci vášnivými koňáky.

Váš průvodce na jezdeckých výletech
Jason Odendaal je profesionální jezdec, trenér, skokan, vývojář mládeže, instruktor jízdy na koni, nadšenec do přirozeného pohybu a fyziologie, také velmi zkušený průvodce po stezkách. S koňmi pracuje již 25 let a během svého působení v mezinárodním jezdeckém sportu nashromáždil pestrý a působivý seznam vyznamenání. Kromě dlouholetých jezdeckých zkušeností je držitelem certifikátů v oblasti první pomoci u koní, kulhání a rehabilitace a terapeutických metod, které jsou akreditovány ve Velké Británii. V současné době dokončuje v USA kurz veterinární anatomie a práce s tělem.

Od péče o koně přes trénink a soutěže skokanů ve Spojených arabských emirátech, trénování jezdců a vedení stezek v Číně až po výchovu mladých koní a soutěžních hvězd v Irsku, je nejznalejším jezdcem, jaký existuje:) … nepopiratelně důvěryhodným vůdcem!

„Většinu svého života jsem intenzivně trénoval koně a staral se o ně. Průvodcovství je vášnivou součástí mého každodenního života a zkušeností, o kterou se nemohu dočkat, až se s vámi všemi podělím!“

Parametry dovolené:

Cena: od 32 000 Kč

Destinace: Bosna Herzegovina

Druh ubytování: Penzion / Farma

Jezdecké schopnosti: PokročilýZkušený

Program den za dnem

1 Den

Neděle (den příjezdu)

Přílet v neděli odpoledne, vyzvednutí na letišti nebo v místě ubytování v Sarajevu a transfer do jezdeckého centra, 30 minut jízdy.

Odpoledne si užijte ubytování, procházku v lese nebo sledování jezdeckých lekcí probíhajících v našich jízdárnách. Večeře se skupinou a vaším průvodcem, projížďka a bezpečnostní instruktáž. Kuchaři při grilování budou vaši hostitelé, Rasim a Jason.

Přenocování v hotelu na ranči.

2 Den

Pondělí (2 hodiny jízdy)

Po snídani proběhne seznámení s koňmi a zhodnocení jezdeckých dovedností skupiny. Poté osedláme koně a vydáme se na dopolední lehkou vyjížďku v délce přibližně 2 hodin.

Cílem této seznamovací vyjížďky je zvyknout si na koně, se kterými snad strávíte nezapomenutelný jezdecký týden. Po obědě na farmě následuje výlet do Sarajeva na dvouhodinovou pěší prohlídku s průvodcem, během níž se dozvíte vše o historii tohoto krásného města.

Po prohlídce památek navštívíme první cíl naší cesty s ochutnávkou vína, krásné vinařství na samých svazích sarajevských kopců s překrásným výhledem na město.

Vinařský klub Hedona je první butikové vinařství v Sarajevu, obklopené vinicemi v nadmořské výšce 850 metrů. Hedona navrhla skvělý způsob prezentace svých vín, pečlivě spárovaných s inovativním ztvárněním klasických bosenských pokrmů. Vinice čítá 3 500 rostlin vinné révy, převážně odrůd Chardonnay a Pinot Noir, které používají k pečlivé výrobě šumivých vín podle tradičních metod.

Po ochutnávce si svou oblíbenou láhev odneseme zpět do jezdeckého centra, kde si připijeme na začátek našeho jezdeckého dobrodružství.

Přenocování v hotelu na ranči.

3 Den

Úterý (5-6 hodin jízdy na koni, výlet lodí)

Dnes začneme naše dobrodružství po vinařských oblastech Hercegoviny, slunné jižní části země. Po časné snídani vyrazíme autem na místo, kde na nás budou čekat naši koně, které bezpečně přiveze náš spolehlivý stájník Žijo.

Náš jezdecký den v Hercegovině strávíme v přírodním parku Hutovo Blato, který je přírodní ptačí rezervací a známou ornitologickou lokalitou. Po celý den budeme jezdit hlavně po nížinách, ale vystoupáme i na nedaleké kopce, odkud se nám naskytne nádherný výhled na mokřady. Tam se utáboříme k odpolednímu odpočinku a pikniku, po kterém se projedeme na elektrickém člunu, abychom si vychutnali ticho jezera Deranje.

Odpolední projížďka nás zavede k našemu prvnímu noclehu na břehu jezera, malému hotelu s restaurací vyhlášenou pochoutkami z říčních ryb. Po krátkém odpočinku se vydáme do vinařství Domano. To je známé díky červené odrůdě vína Blatina. Jejich slogan zní „víno s hlubokými kořeny“, protože víno se v Hercegovině vyrábí už od dob Ilyrů. Spolu s vybranými odrůdami Blatiny si pochutnáme na domácích kulinářských specialitách.

4 Den

Středa (4 hodiny jízdy na koni, kanoe safari)

Středa je vyhrazena na to, abychom si užili řeku, kterou mnozí považují za nejkrásnější v Hercegovině, nádherný Trebižat. Po vydatné snídani a 40 minutách jízdy dorazíme na výchozí místo dnešní vyjížďky. Pojedeme podél břehů zeleného Trebižatu a na příhodných místech také mělkou vodou, která nabízí osvěžení pro naše čtyřnohé přátele.

Polední přestávku si uděláme v jedné z restaurací u četných vodopádů. Po zaslouženém odpočinku se vydáváme vstříc novému dobrodružství, tentokrát však na kajaku, nikoli v sedle. Unavení, ale spokojení po vodních radovánkách se usazujeme v nedalekém rodinném statku a vybíráme si jedno ze 6 vinařství v nedalekém městečku Ljubuški. Město je známé velkou koncentrací vinařství a na přání hostů vybereme jedno místo, kde si užijeme ochutnávku vína, sýrů a místních produktů.

V nabídce je opět široce známá Blatina a pro milovníky bílého vína se v této oblasti pěstuje nejlepší místní odrůda Žilavka.

5 Den

Čtvrtek (4 hodiny jízdy na koni, divocí koně)

Dnes je zvláštní den na koni. Po dvouhodinové jízdě dorazíme na úpatí hory Cincar, kde nás čeká jízda vedle početných stád divokých koní. Odhaduje se, že jejich celkový počet již dosáhl 1000. Surrealistické oblasti náhorní plošiny Krug nás vybízejí k pohodovému cválání. Na nedaleké věčně zelené louce budeme mít příležitost pozorovat divoké koně a rozbít tábor. To nám poskytne dostatek příležitostí ke studiu jejich chování ve stádě a pořízení nezapomenutelných fotografií. Koně se k táboru často přibližují ze zvědavosti nebo proto, že jsou zvyklí přijímat od návštěvníků sůl a potravu.

Po nezapomenutelném zážitku se ubytujeme v nedalekém hotelu a připravíme se na novou ochutnávku vína a vynikajícího sýra Livanja, který je považován za nejlepší sýr v Bosně a Hercegovině. Livno je domovem mnoha výrobců vína. My jsme si dovolili rozhodnout se pro našeho oblíbeného bio vinaře, vinařství Knebu, které je podle mnohých skutečnou senzací ve světě vína. Nachází se v nadmořské výšce 950 metrů a patří k nejvýše položeným na světě. Dramatické extrémy počasí ve vysokých nadmořských výškách způsobují náhlé a silné reakce ve vinné révě, při nichž se uvolňuje velké množství nabité energie. Vysoká nadmořská výška přispívá k intenzivní chuti a vůni hroznů díky výrazným rozdílům mezi denními a nočními teplotami. Chardonnay a Tramín jsou odrůdy vína, na které je vinařství Knebu nejvíce hrdé.

6 Den

Pátek (5 hodin jízdy)

Dnes je naším cílem velkolepé Blidinje, divoká horská náhorní plošina, která nabízí desítky kilometrů rovinatých oblastí, které vybízejí ke klusu a cvalu podél krásného Blidinského jezera. Blidinje je také místem, kde se nachází charismatická a všeobecně známá restaurace Hajdučke Vrleti (Hajdukovy krápníky), kde si odpočineme a vychutnáme místní jídlo a víno.

Po tomto posledním dni vyjížděk naložíme koně do vozu a vydáme se zpět do Jezdeckého centra. Tam se převlékneme a vyrazíme na krátkou cestu do krásných místních lázní na koupání, saunu, páru a masáž.

Vše je samozřejmě předem naplánováno a tento závěrečný večer naší koňské cesty za vínem je oslazen výběrem vína, které si s sebou přivezeme z každého vinařství, takže můžeme opět ochutnat to nejlepší, co Hercegovina nabízí. Vychutnáme si bosenskou „slavnostní večeři“!

7 Den

Neděle

Po snídani rozloučení s parťákmi a transport na letiště.

O koních

Na farmě je 17 koní, z nichž 9 je vycvičených pro trailové ježdění – jsou velmi jistí a odolní! Mnozí z nich jsou úspěšní ve vytrvalostních soutěžích, někteří ve skokových soutěžích a jiní v drezúře (i když se to částečně překrývá). Při vyjížďce vás bude doprovázet buď „rustikální“ balkánský horský kůň, klidný arab (na kterém jezdí děti od 8 let v rámci školní výuky), hrdý lipicán nebo statečný hafling. Každý z nich má svou vlastní osobnost, proto si s vámi nejprve promluvíme a zjistíme vaše zkušenosti a preference.

Jezdíme s anglickým vybavením, v anglickém stylu.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2024

od 32 000 Kč na osobu (7 dní/6 nocí)

V ceně je zahrnuto

5 dní jízdy na koni (4 celé dny, 1 půlden jízdy), koně a jezdecké vybavení, lázně, bazén, masáže, plná penze, všechny nápoje (mimo řízených ochutnávek vína) a občerstvení, ubytování na 6 nocí, transfer z/na letiště

V ceně není zahrnuto

ochutnávky vín v vybraných vinařstvích (25 euro/vinařství) Llety a cestování do Sarajeva, osobní výdaje, spropitné

 

Zobrazit méně informací Zobrazit více informací

Ubytování

Ranč nabízí 3 dvoulůžkové pokoje (jeden s vlastní koupelnou) a jeden čtyřlůžkový pokoj (se společnou koupelnou). K dispozici je útulná kuchyň a jídelna/kavárna a také krásná terasa s výhledem na jezdecké arény.
V případě zájmu jsou v okolí další možnosti ubytování, od kompletních domů (4 pokoje/2 koupelny) až po luxusní resortní hotely.

Velikost jezdecké skupiny
max. 6 jezdců a průvodce.

Délka jízdy
2 až maximálně 6 hodin denně.

Hmotnost
Váhový limit je 95 kg.

Minimální věk
18 let.

Jezdecké schopnosti
Měli byste mít několikaleté zkušenosti s jízdou na koni a umět jezdit ve všech chodech, včetně výletů v přírode.
Předpokladem je bezpečné ovládání koní ze země, protože budete vést chvílemi koně přes strmé nebo jinak obtížné úseky stezky. Sebehodnocení se značně liší. Proto vás prosíme, abyste nám sdělili své aktuální zkušenosti v sedle, abychom mohli předem vybrat trasu a zajistit, že všechny skupiny, které vytvoříme, budou mít kompatibilní jezdeckou úroveň. Než se jezdci vydají na jezdecké stezky, posoudí je v bezpečné aréně licencovaný instruktor jízdy na koni.

Přilba je povinná
Přilby jsou povinné! Doporučujeme, abyste si s sebou vzali vlastní dobře padnoucí jezdeckou přilbu. Jezdecké přilby a bezpečnostní vesty si můžete také zapůjčit.

Terén/krajina/zvířata
Krajina je charakteristická středověkými vesnicemi, řekami a jezery i drsnými Dinárskými horami. V rozsáhlých lesích se stále vyskytují vlci, medvědi a divoká prasata. Díky zimním olympijským hrám v roce 1984 se lyžařská střediska Jahorina, Bjelašnica a Igman v okolí Sarajeva stala světoznámými.

Děti
Děti se této jízdy nemohou zúčastnit.

Další aktivity
Návštěva lázní

Cestování
Letadlem do Sarajeva. Odtud je zajištěn transfer na farmu (cca 30 minut).

Nezávazný rezervační formulář

Následující informace jsou nezbytné k potvrzení vaší rezervace.

Zadané osobní údaje musí být přesně tak, jak jsou uvedené v cestovním pasu. Pokud nejsou osobní údaje zadané správně, letecké společnosti, nebo cestovní kancelář může vyžadovat platbu za provedení opravy.

 

Informace o dovolené

Vinné stezky Hercegoviny (Bosna Herzegovina)
od 32 000 Kč
19.05.2024 - 25.05.2024

= Omezená kapacita místa.

Ubytování a doprava

Údaje o jezdci / jezdkyni

 

Jezdecké vlastnosti

Vaše údaje neslouží jen jako potvrzení rezervace, ale především k tomu, abychom je mohli předat jezdecké farmě. Naším cílem je předem zajistit správný výběr nejlepšího koně pro Vás a abychom informovali jezdeckou farmu o Vašich jezdeckých dovednostech. Raději se trošku podceňte než přeceňte, protože chceme, abyste si dovolenou s námi maximálně užili.

 

Vaše další poznámky, které nám pomohou vybrat toho nejlepšího koníka pro Vás

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

Maximální počet dalších účastníků jsou 4 osoby. V jedné registraci tedy může být nejvýše 5 osob.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 3 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 2 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývá poslední volné místo.

 

Další jezdec / jezdkyně

Kontaktní údaje