Zagoria Trail - pferdesafari

Zagoria Trail

Vraťte se v čase po středověkých karavanních stezkách Zagorie do země mýtů, příběhů a balad. Vaše jízda povede přes starobylé ruiny ilirské civilizace, středověké vesnice a mnoho odlehlých kostelů a klášterů. Prohlédněte si horské mosty postavené v období Ali Paši, které jsou díky své vzácné a jedinečné konstrukci zázrakem. Vyvrcholením této mimořádné trasy bude výstup na Vlaštovčí skálu.

Nasajete albánské venkovské tradice díky ubytování u místních lidí a jízdě na koni živou ale v podstatě nedotčenou přírodní krajinou.

Setkáte se s přátelskými místními obyvateli, seznámíte se s jejich tradicemi a zároveň si užijete ubytování jako hosté v místních domech. Vaše zavazadla budou přepravena autem, přičemž nejnutnější věci na den budou v sedlových brašnách na koni. Průvodci jsou profesionální a dobří společníci. Hlavním cílem této vyjížďky je oslava harmonie mezi člověkem, koňmi, přírodou a kulturou.

Parametry dovolené:

Cena: od 33 000 Kč

Destinace: Albánie

Druh ubytování: Je mi to jednoPenzion / Farma

Jezdecké schopnosti: PokročilýZkušený

Rodina / doprovod: Rodina s dětmi

Program den za dnem

1 Den

Naplánujte si přílet na letiště v Tiraně tak, abyste přiletěli nejlépe ráno, nejpozději však ve 14.30 hodin – zbyde vám tak čas na transfer a na návštěvu města Gjirokastra. Cesta do Gjirokastry zabere přibližně 3 hodiny.

Ubytujte se v hotelu, který se nachází 10 minut chůze od centra historické Gjirokastry. Před večeří se můžete projít po historickém městě a starém bazaru. Jezdci mohou také navštívit dům Envera Hodži, Gjirokastřský hrad, kostel na Starém bazaru, mešitu na Bazaru a dům Skenduli představující ideální ukázku tradičního života v Gjirokastře.

Večeře bude podávána v tradiční restauraci. Během večeře s vámi budou moci vaši průvodci hovořit o trase: případných požadavcích či potřebách, radách a věcech, které je dobré znát. Doporučujeme, abyste si před večeří zakoupili mapu oblasti, abyste se dobře orientovali v trase.

2 Den

Po snídani v hotelu a přidělení koní se vydáme na projížďku krajinou směrem ke středověké vesnici Karjan. Tato vesnice je tradiční, venkovská zastávka v minulosti projíždějících karavan se svými kostelíky a starým římským mostem.

Cesta k tomuto cíli vede venkovským prostředím.Trasa kombinuje kopcovitou krajinu, údolí, malé vodní toky a skály. Tato cesta vede také podél vyhlídky na řeku Drino, „strom života“. Je to nejvýznamnější vodní nádrž v oblasti a součást dávné pohanské víry. Cestou potkáte zříceninu hradu Santa Triada, který v letech 1809-1810 zrekonstruoval Ali paša a který byl strategickým bodem pro kontrolu všech karavanních tras. Zřícenina hradu byla později v době socialismu využívána pro vojenské záležitosti.

Na oběd se zastavíme ve vesnici Shen Toder. Po dalším 1,5 hodině jízdy po obědě dojedeme do vesnice Karjan a ubytujeme se u místní rodiny.

Večeře se bude konat v místním domě. Ochutnáte místní potraviny vypěstované na jejich zahradě, rakiji a víno.

3 Den

Po snídani budeme pokračovat dále na sever do vesnice Malá Labova a údolí Cajupi. Půjdeme po starobylé kamenné kupecké cestě Žapa s horským panoramatem, širokým výhledem na kopce a údolí.

První přestávka bude v Malé Labové, vesnici známé po celém jihu díky svému nádhernému kostelu a velkým domům patřícím v minulosti kupcům, které jsou dnes z větší části zničené. Labova je rodištěm Vangjela Zhapy, organizátora prvních novodobých olympijských her. Zhapa byl známý obchodník a filantrop, který žil přibližně před 200 lety. Po prohlídce kostela, velmi unikátní středověké stavby, se vydáte na vyjížďku do hor. Zaujme vás vzácná horská vegetace, jako je horský čaj, oregano, divoká růže a další endemické rostliny, například náprstník nebo „Dig-Dag“, jak se mu místně říká.

Po horské stezce dojdeme do údolí Cajupi, kde se zastavíme u stáda 1000 ovcí, abychom navštívili pastevce a strávili s nimi oběd.  Budete mít možnost ochutnat proslulou pramenitou vodu Brati, typickou stanici starých karavan s malou věží „karakoll“.

Po pěkném cvalu údolím Cajupi bude trasa sledovat středověkou karavanní stezku se slavnou loupežnickou skrýší „Hija e Mallkuar“ neboli „Prokletý stín“. Odtud mohli středověcí loupežníci přepadat karavany projíždějící Zagorií. Konečným cílem dnešního dne bude vesnice Nderan, která se nachází v srdci regionu Zagoria.

Ubytujeme se v rodině příslušníků jazykové menšiny Vllahů a toto místo bude naším cílem na dvě noci. K večeři bude připravena lahodná směs místních produktů, rakije a vína. Můžete se zapojit do místního života a doprovázet rodinu při dojení, přípravě večeře nebo si prohlédnout rodiny, hospodářská zvířata a zahradu.

4 Den

Dnes ráno se probudíte a pocítíte účinky horského vzduchu. Snídaně bude tradiční horská strava: čerstvý domácí chléb, sušenky, máslo, džem, vejce, sýr, med a mléko. Šálek horského čaje je pro tuto oblast velmi typický.

Cestou do vesnic Lliar, Hoshteva, Koncka a Nivan se setkáte s různorodým terénem kombinujícím tvrdé skály, řeky, lesy a kopce. Krásná vůně květin, čerstvý horský vzduch, divoká krajina, pastevci a zvířata budou také součástí vašeho dne. Pokračovat budete jízdou k nejvýznamnější koňské stezce ze 17. a 18. století, která spojovala největší obchodní centra v jižní Albánii.

Velmi krásnou přírodní památkou je skála Zhej, kterou můžete vidět podél cesty. Na krátkou přestávku se zastavíme u vodního pramene Lliar, který nechal na počátku 19. století zrekonstruovat Ali paša. Náročným sjezdem se dostaneme ke zřícenině středověkého kamenného mostu (most se zřítil v únoru 2018), kde je možné se v letních měsících osvěžit koupáním. Hošteva, unikátní kostel, který byl původně postaven v roce 999 n. l. a naposledy obnoven v roce 1866, má velmi specifický styl s množstvím pohanských prvků na nástěnných malbách.

Projdeme také kolem byzantského kostela Lliar a kláštera Nivan Saint Mehilli, postaveného v roce 1702. Přejedeme po středověkém mostě postaveném ve stejném období, který spojuje klášter s vesnicí Nderan, jedním z proslulých center středověkých dobytčích trhů a který bude opět vaším nocležištěm.

Noc strávíte ve stejném rodinném domě.

5 Den

Dnešní ráno bude opravdu vzrušujícím jezdeckým zážitkem. Po čerstvé venkovské snídani pojedeme horským údolím, které se dokonale hodí pro cval, kolem malých odlehlých farem, divokých skal a mnoha malých historických cest mimo turistické trasy.

Trasa přes region Pogoni je skutečným cestováním v čase. Budeme projíždět kolem starobylých zřícenin a bájných přírodních divů. Náš piknikový oběd bude u nejznámějšího kamenného mostu Hllomo neboli Kacarellova, který je nejizolovanější stavbou z kupeckého období a lze k němu dojet pouze na koni.

Odpoledne, po pěti hodinách jízdy, dorazíme do centra oblasti Pogon. V horské vesnici Polican žije řecká menšina. Noc strávíte v rodině řecké menšiny. V jejich doprovodu budete mít možnost prozkoumat některé velmi specifické kultovní památky z období středověku. Později večer si vychutnáte místní gastronomické speciality. Tato vesnice je jedním z nejvýznamnějších území horského medu v jižní Albánii a nabízí téměř 10 různých chutí medu podle ročního období a včelí pastvy.

6 Den

Dnes ráno se vydáte za řeckou menšinou do města Libohova. Trasa povede náročnou, ale krásnou horskou krajinou s rozsáhlým cílem u Vlaštovčí skály, 500 m nad řekou Suha.

Místem našeho pikniku bude buď řeka Suha v závislosti na počasí ke koupání, nebo kostel Labova kříže. V obou případech navštívíme tuto vzácnou památku představující nejstarší kostel v Albánii, který nechal postavit Justinián Veliký v roce 554. V této malé kapli se Justinián oženil se svou manželkou Teodorou a vesničané po staletí dědili její svatební šaty. Tento kostel zdobí starý dřevěný ikonostas plný květinových a symbolických zvířecích výjevů. Na oběd se zastavíme u malé restaurace, kde vaří velmi dobrá místní jídla.

Později odpoledne pojedeme do Libohova, malého městečka ležícího na úpatí hory Bureto. Archeologické nálezy svědčí o velmi starém osídlení, které dosáhlo svého zenitu v 17. století, kdy se stalo významným obchodním centrem. Během odpoledne je možné podniknout dlouhou procházku (asi 1 hodina) a navštívit hrad Libohova, kultovní objekt Bektaši a k hrobce sestry Aliho paši, Šaniši.

Přenocujete v místním rodinném domě a ochutnáte výborné místní jídlo. Můžete se zapojit do života na farmě tím, že budete pomáhat, vařit, krmit koně, poslouchat místní hudbu atd.

7 Den

Tento den bude jezdecky kratší. Dnes ráno pojedete přes kopce, údolí Drino a několik vodních toků, než vystoupáte do prudkého kopce a dojedete do národního parku Antigonea, kde se zastavíme na prohlídku.

Antigonea byla postavena králem Pyrrem v roce 295 př. n. l. a pojmenována po jeho první manželce Antigoně, dceři egyptského krále Ptolemaea. Po přestávce pojedeme ještě 1 hodinu do stájí, kde si můžete vychutnat zážitek z vypouštění koní do výběhů. Ve vesnici „Asim Zeneli“,5 minut jízdy od stáje, bude následovat piknikový oběd připravený vaší poslední hostitelskou rodinou.

Ubytováni budete ve stejném hotelu v Gjirokastře. Celé odpoledne je volné na přípravu odjezdu, návštěvu muzeí nebo nákup suvenýrů.  Vaše večeře na rozloučenou se bude konat v malé restauraci na starém bazaru. Později večer si můžeme dát drink v oblíbeném baru.

8 Den

Po snídani v hotelu vás čeká transfer zpět na letiště v Tiraně nebo do přístavu v Sarandě.

O koních

Koně, kteří se na této vyjížďce používají (albánští koně), jsou místní směsicí plemen tarpanských a arabských koní. Jsou malí, ale dokonale se hodí do skalnatého terénu, protože jsou jistí a zvyklí zdolávat dlouhé horské trasy, takže se jezdci mohou cítit sebejistě, uvolněně a volně se kochat nádhernými výhledy.

Podmínky a důležité informace

Ceny 2024

od 33 000 Kč na osobu (8dní/7 nocí)

V ceně je zahrnuto

veškeré ubytování a stravování od večeře 1. dne do snídaně 8. dne, anglicky mluvící průvodce, druhý průvodce (v případě více než 4 jezdců), voda a nápoje během jídla, přeprava zavazadel autem z místa určení do místa určení

V ceně není zahrnuto

přílet, vstupenky do památek nebo parků, oběd 1. den (po příletu do Tirany), další extra nápoje, jiné služby nebo výdaje během volného času

Transfer letiště Tirana/Gjirokastra

Každou sobotu jsou organizovány dva transfery z letiště, první ve 12.30 a druhý ve 14.30. Lety, které odpovídají našemu běžnému rozvrhu transferů, by měly být naplánovány tak, aby přílet nebyl později než ve 14.30 a odlet ne dříve než ve 12 hodin (v poledne).

Jezdcům, kteří přiletí do Tirany s jednodenním předstihem, doporučujeme, aby se na letiště dostavili na transfer ve 12.00 nebo 14.30 hodin. Transfery z Tirany nemůžeme organizovat.  Na letiště v Tiraně se lze velmi snadno a levně dopravit autobusem. Z centra Tirany (za operním palácem) jezdí každou hodinu autobus.

2430 Kč na osobu (zpáteční)

Příplatek za jednolůžkový pokoj (možnost 1 a poslední noc)

540 Kč/noc/osoba

Poplatek v případě, že skupina bude mít méně než 3 jezdce

4260 Kč/osobu

 

Zobrazit méně informací Zobrazit více informací

VĚKOVÁ OMEZENÍ, HMOTNOSTNÍ OMEZENÍ A FYZICKÁ KONDICE

Váhový limit je 90 kg. Koně jsou malí a je velmi důležité dodržovat váhový limit. Jezdit mohou klienti jakéhokoli věku od 8 let, pokud za sebe (resp. doprovázející dospělá osoba) přebírají plnou zodpovědnost. Všichni klienti by si měli před rezervací ověřit, zda jsou dostatečně zdatní a schopni absolvovat trasu.

DŮLEŽITÉ INFORMACE A OMEZENÍ PRO JEZDCE

Pro všechny jezdce je povinné nosit přilbu. Je důležité respektovat seznam věcí, které jsou uvedeny v seznamu věcí určených k jízdě. Není dovoleno jezdit v teniskách nebo sandálech. Doporučujeme horskou turistickou obuv nebo neklouzavé jezdecké boty. Vhodnými kalhotami pro naše vyjížďky jsou rajtky nebo džíny. Oblečení do horkého/zimního/vlhkého počasí je třeba si vzít s sebou podle ročního období. Šperky, včetně náušnic a jiných piercingů, by se neměly nosit. Krém na opalování a osobní léky by měly být součástí jezdecké tašky. Na našich vyjížďkách není možné mít u sebe ani používat velké fotoaparáty. Musíte si s sebou vzít vlastní láhve na vodu (ne větší než 1 l) V závislosti na ročním období s sebou můžete mít 1 nebo 2 láhve. Chceme se vyhnout používání plastových, jednorázových lahví. Z bezpečnostních důvodů není dovoleno nosit při jízdě na koni batohy apod.

UBYTOVÁNÍ, TRANSFERY A VSTUPNÉ

Ubytování je založeno na obsazenosti dvojlůžkových pokojů. Pokud cestujete sami a chcete se ubytovat společně, pokusíme se vám přidělit spolubydlícího stejného pohlaví. Pokud není nikdo, s kým byste mohli sdílet ubytování, nebo pokud dáváte přednost jednolůžkovému ubytování, budete muset zaplatit poplatek za jednolůžkový příplatek. Jednolůžkové ubytování je k dispozici pouze během první a poslední noci pro traily King Skerdilajd a Zagoria. Jednolůžkové pokoje jsou možné během 4 nocí pro trail Vjosa a během 3 nocí pro trail  „Zima a Kultura“.

Žádný výlet organizovaný společností Caravan Horse Riding Albania nezahrnuje vstupenky a poplatky. Informace o nich vám můžeme zaslat předem. Obecná cena vstupného do parku nebo památky během jízdy je cca 300-400 ALL (cca 2,5-3,5 eura). Pro komunikaci během jízdy doporučujeme zakoupit albánské číslo. Za 2000 ALL můžete mít 10 minut mezinárodních hovorů, 100 SMS, 4G internet na týden. (Vodafone). Až na malé výjimky má celá oblast velmi dobré pokrytí signálem.

JÍDLO A NÁPOJE

Na dlouhých trasách je prvním jídlem první den večeře a posledním snídaně poslední den. Stravovací omezení je třeba popsat předem při rezervaci. Během dlouhých tras jsou k dispozici především voda, víno, rakije , mléčný čaj a káva. V rodinném ubytování není možné konzumovat pivo. Voda je obecně pitná všude. Naši průvodci vám poradí, kde se pití vody vyhnout, pokud to bude nutné.

Klíma

Nejlepší měsíce pro návštěvu Albánie jsou od dubna do října. Přestože je v Albánii poměrně vysoký úhrn srážek, v těchto měsících prší méně a díky kontinentální vzduchové hmotě spadne většina srážek nad centrálními vrchovinami. Albánie má vzhledem ke své rozloze velký počet klimatických oblastí – pobřežní nížiny mají typicky středomořské podnebí, na vysočině panuje středomořské kontinentální podnebí. Tato jízda se odehrává v jižní Albánii, která je přibližně o 5 stupňů teplejší než zbytek země. Na trase zažijete různé typy počasí; od chladnějšího horského vzduchu až po teplejší klima na pobřeží.

 

Zdraví (specifické pro zájezd)

Vezměte si s sebou opalovací krém a léky proti alergii na případné bodnutí hmyzem.

Ostatní informace

Během jízdy bude ztížený přístup k internetu. Jezdci si mohou zakoupit albánskou sim kartu/telefonní číslo za kulatých 13 EUR a mít tak přístup k internetu zdarma a přibližně 30 minut volání zdarma s většinou evropských zemí.

Přístup k elektřině je možný každý večer a celá oblast je velmi dobře pokryta signálem.

Malé sedlové brašny jsou poskytovány při vyjížďce, ale pouze na jídlo a vodu.

Tipy pro vhodné oblečení

Běžné jezdecké oblečení: jezdecká helma, košile s dlouhým rukávem (nebalte si prosím své oblíbené nebo drahé oblečení kvůli riziku poškození) , jezdecké kalhoty a chapsy, rukavice.

Dobré horské boty – s přilnavostí na chůzi, ale ne příliš tlusté, protože v nich budete muset i jezdit. Obyčejné jezdecké boty s hladkou podrážkou se nedoporučují, protože mohou při chůzi klouzat.

Nepromokavá pláštěnka

Ležérní oblečení na večer

Opalovací krém, sluneční brýle, klobouk

Léky proti alergii na případné kousnutí hmyzem

Fotoaparát – vezměte si s sebou malé fotoaparáty, protože velké profesionální fotoaparáty se na koních velmi špatně přepravují.

Kopie cestovního pasu

 

 

Vítaná pomoc jezdeckému centru: Albánie nemá žádné obchody s jezdeckými potřebami, takže je pro nás velmi obtížné dostat se na trh s potřebami. Pokud je to možné, přineste s sebou starou podložku, případně ohlávku, provaz, podbřišník, uzdečku nebo jiné vybavení, které nepotřebujete. Budeme vám velmi vděční 🙂 

Nezávazný rezervační formulář

Následující informace jsou nezbytné k potvrzení vaší rezervace.

Zadané osobní údaje musí být přesně tak, jak jsou uvedené v cestovním pasu. Pokud nejsou osobní údaje zadané správně, letecké společnosti, nebo cestovní kancelář může vyžadovat platbu za provedení opravy.

 

Informace o dovolené

Zagoria Trail (Albánie)
od 33 000 Kč
2.3.2024 - 9.3.2024
6.4.2024 - 13.4.2024
13.4.2024 - 20.4.2024
11.5.2024 - 18.5.2024
25.5.2024 - 1.6.2024

= Omezená kapacita místa.

Ubytování a doprava

Údaje o jezdci / jezdkyni

 

Jezdecké vlastnosti

Vaše údaje neslouží jen jako potvrzení rezervace, ale především k tomu, abychom je mohli předat jezdecké farmě. Naším cílem je předem zajistit správný výběr nejlepšího koně pro Vás a abychom informovali jezdeckou farmu o Vašich jezdeckých dovednostech. Raději se trošku podceňte než přeceňte, protože chceme, abyste si dovolenou s námi maximálně užili.

 

Vaše další poznámky, které nám pomohou vybrat toho nejlepšího koníka pro Vás

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

Maximální počet dalších účastníků jsou 4 osoby. V jedné registraci tedy může být nejvýše 5 osob.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 3 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývají 2 volná místa.

 

Další jezdec / jezdkyně

Přidat dalšího jezdce / jezdkyni

V jedné registraci může být nejvýše 5 osob. Zbývá poslední volné místo.

 

Další jezdec / jezdkyně

Kontaktní údaje